Zasady poprawnego demakijażu

Poprawne wykonanie demakijażu to nie tylko konieczność, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć podrażnień i innych problemów skórnych. To także jedyny sposób na to, aby cera przyjęła jak najwięcej składników aktywnych z zastosowanego kosmetyku pielęgnacyjnego, który zaaplikujemy od razu po demakijażu.

Jakie kosmetyki warto stosować do demakijażu?

Codzienne oczyszczanie twarzy w warunkach domowych przynosi bardzo dobre rezultaty, zwłaszcza gdy wykorzystywane są do tego zabiegu odpowiednie produkty. Działanie i skład kosmetyku do mycia twarzy są równie ważne, jak maseczki, serum czy kremu. Poza składnikami emulgującymi i myjącymi w skutecznym produkcie do demakijażu powinny znajdować się również składniki aktywne, takie jak biomimetyczny wosk z nasion Simmondsia chinensis, czy też modyfikowany związek glukozy – a więc substancje, które poprawiają nawilżenie skóry okolicy oczu i twarzy.

Zasady prawidłowego demakijażu

Do głównych zasad demakijażu zaliczane są:

  • Nie pocieranie podczas usuwaniu makijażu oka – najlepszą metodą na skuteczne usunięcie tuszu do rzęs, cieni czy kredki do powiek jest nasączenie wacika kosmetycznego dobrym płynem do demakijażu i przyłożenie go do zamkniętej powieki. Trzymanie w ten sposób nasączonego wacika spowoduje rozpuszczenie cząsteczek makijażu, co w znacznym stopniu ułatwi ich dokładne usunięcie.
  • Odpowiedni kierunek demakijażu – zwłaszcza pozbywając się makijażu oczu, należy pamiętać, aby robić to we właściwych kierunkach. Niewskazane jest przecieranie wacikami od środka do zewnątrz, gdyż w ten sposób delikatna skóra się rozciąga, a w konsekwencji tego – szybciej pojawiają się drobne zmarszczki. Po przyłożeniu wacika do oka i po odczekaniu minuty należy ściągnąć rozpuszczony makijaż ruchem do dołu lub do wewnątrz oka. Taki kierunek ruchów skuteczniej usuwa makijaż oraz nie rozciąga skóry.
  • Zastosowanie odpowiedniej temperatury wody – po wykonaniu demakijażu następuje przejście do oczyszczenia skóry całej twarzy. Polki przeważnie wybierają do tego żele myjące (np. firmy vianek) i mleczka stosowane razem z wodą. Z początku zwilżają twarz wodą, kolejno nakładają kosmetyk i wykonując kuliste ruchy, tworzą piankę, która później obficie spłukują. Takie czyszczenie twarzy zaleca się wykonywać letnią wodą, ponieważ zbyt ciepła wysuszy skórę, a zimna nie rozpuści wszystkich zanieczyszczeń.
  • Sprawdzenie twardości wody – w kranach może płynąć twarda woda, która wywiera negatywny wpływ na kondycje naszej skóry – zwłaszcza w dużych polskich miastach. Powoduje jej wysuszenie i podrażnienie, dlatego dobrym postępowaniem jest zmiękczenie wody. Można tego dokonać, poprzez dodanie do wody świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub przefiltrowując ją przez specjalny dzbanek filtrujący. Ciekawym rozwiązaniem, jest również zakup urządzenia do zmiękczania wody (do instalacji przy kranie).
  • Właściwe nawilżenie – po wykonaniu demakijażu oraz tonizowaniu skóry zaleca się nałożyć kosmetyk nawilżający. Rodzaj kremu powinno się dobrać do typu skóry.