W jaki sposób należy skracać paznokcie?

Pięknie wyglądające, zdrowe paznokcie prezentują się korzystnie i nie wymagają od kobiety malowania ich lakierem. Dobrze świadczą o higienie osobistej, a potencjalni pracodawcy oraz partnerzy bez wątpienia zwracają na nie uwagę. Ich pielęgnacja nie jest trudna, jednak musi zostać wykonana właściwie.

Paznokcie odpowiadające za sukces

Paznokcie zostają wskazywane na jeden z pierwszych elementów na które zwraca uwagę nieznajoma osoba. W ścisłej czołówce uplasowały się również zęby oraz obuwie, jednakże dzisiaj poświęcimy uwagę zadbanym paznokciom.

W przypadku dbania o paznokcie należy dokonać wyboru odnośnie miejsca ich skracania. Większość osób skraca je w domu przy pomocy odpowiednich narzędzi, jednakże istnieje spora grupa ludzi, którzy decydują się na pójście do gabinetu kosmetycznego. Warto skorzystać z pomocy specjalisty minimum raz w roku (a najlepiej częściej). W trakcie wizyty paznokcie zostają dokładnie obcięte, a pacjent otrzymuje instrukcje w jaki sposób o nie dbać oraz jak je pielęgnować aby nie wrastały, gdyż wiąże się to z bólem oraz dyskomfortem. Kosmetyczka poinformuje również jak ważne jest dbanie o czystość używanych narzędzi, gdyż są one siedliskiem bakterii oraz zarazków, które z kolei powodują różnego rodzaju infekcje oraz schorzenia.

Jak należy skracać paznokcie?

Przed obcinaniem paznokci należy wykąpać stopy. Przyjmuje się, że optymalna temperatura wody  waha się od 30 do 35 stopni. Stóp nie należy moczyć dłużej niż 3minuty. W dalszej kolejności osusza się je, gdyż zarówno obcinanie suchych, jak i mokrych paznokcie nie jest wskazane.

W przypadku skracania długich paznokcie należy obcinać je do długości 2 mm, gdzie mimo wszystko kształt, a nie długość odgrywa ważniejszą rolę. Tylko i wyłącznie odpowiedni kształt sprawia, że paznokcie nie będą wrastały. Mają one zostać skrócone wzdłuż naturalnego brzegu paznokcia, równolegle do łożyska paznokcia. Nie wolno pod żadnym pozorem zaokrąglać kątów paznokcia. Warto podpatrzeć kosmetyczkę w jaki sposób ona obcina paznokcie, a następnie w zaciszu domu, naśladować ją.

Co ważne, do skracania paznokci używa się pilniczka, a nie nożyczek. Najlepszym rozwiązaniem jest pilniczek wykonany ze szkła, gdyż nie powoduje ran, a dodatkowo można go szybko oraz łatwo zdezynfekować. Kiedy wszystkie paznokcie zostaną już skrócone należy nanieść na stopy krem do pielęgnacji oraz ubrać bawełniane skarpetki.