Pajączki – jak się ich pozbyć?

Popękane naczynka, zwale popularnie „pajączkami”, to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Dolegliwość ta, która dopada kobiety, także w wielu nastoletnim, powoduje dyskomfort i kompleksy. Jak pozbyć się uporczywych pajączków, bez większego bólu i wysiłków?

Przyczyny pękających naczynek

Niestety, najczęstszą przyczyną pojawiających się popękanych naczynek są predyspozycje genetyczne, na które nie mamy wpływu, dlatego jeśli nasze mamy i babcie miały skłonności do „pajączków” to możemy być pewne, że także nas ten problem spotka. Rozszerzone naczynka mogą pojawiać się nie tylko na nogach, ale także na twarzy. Tzw. cera naczynkowa to cera bardzo wrażliwa, dlatego „pajączki” pojawiają się najczęściej latem ( na kruche naczynka bardzo źle wpływa promieniowanie słoneczne) lub zimą, kiedy nadchodzi czas silnych mrozów i wiatrów naczynia włosowate rozszerzają się i pękają. Również zaburzenia hormonalne i krążeniowe oraz nadciśnienie tętnicze ma wpływ na pojawianie się „pajączków” na naszej skórze. Pękające naczynka na nogach są natomiast często efektami długotrwałego stania, siedzącej pracy, braku aktywności fizycznej, a także chodzenia na wysokich obcasach.

Pozbądź się „pajączków” za pomocą lasera

Najlepszą metodą na pozbycie się uporczywych „pajączków” jest zabieg laserowy. Promień lasera zamyka naczynka, ogrzewa krew, dzięki czemu powoduje obkurczenie naczynek i ich zniknięcie. Metoda ta jest najbardziej skuteczna przy zwalczaniu popękanych naczynek na twarzy, jednak dobrze dobrana długość fali pozwoli na zamknięcie naczynek także na nogach. W dobie nowoczesnych urządzeń laserowych sam zabieg nie jest bolesny
i nie powinien zostawiać blizn. To w jakim stopniu skuteczny będzie zabieg i czy powstaną ewentualne niepożądane efekty zależy nie tylko od urządzenia, ale także od profesjonalizmu specjalisty wykonującego laseroterapię.

Inne zabiegi zamykające naczynka

Poza laseroterapią dostępne są także inne zabiegi, które pomogą nam w walce
z „pajączkami” Należą do nich między innymi: elektrokoagulacja, która polega na koagulacji tkanek za pomocą prądu. Wówczas lekarz specjalista zamyka naczynka przy użyciu prądu wysokiej częstotliwości. Możemy udać się również na zabieg jonoferezy, czyli zwężania naczynek za pomocą prądu stałego. Zabieg ten jednak trzeba powtarzać około 10 razy
i powinien być on wykonywany regularnie co poł roku. Do wyboru mamy jeszcze elektrolizy i termolize. Podczas pierwszego zabiegu chemicznie są niszczone naczynka, natomiast podczas drugiego niszczy się naczynka za pomocą prądu zmiennego.  Pamiętaj, zanim zdecydujesz się na konkretną metodę skonsultuj się z lekarzem, który najlepiej pomoże Ci dobrać odpowiedni dla Ciebie zabieg.