Reklama
  • Piątek, 4 listopada 2016 (13:05)

    Zbadaj znamiona po lecie

Koniecznie raz w roku skontroluj zdrowie swojej skóry.

Reklama

Pieprzyki, piegi i inne zmiany barwnikowe na skórze powstają wskutek nieprawidłowości w jej strukturze. Większość mamy zapisaną w genach. Możemy się z nimi urodzić lub pojawią się na ciele dopiero później.

Jednak znaczną część nabywamy na własne życzenie, wystawiając się na promieniowanie UV.

Pamiątki z wakacji

Letnia beztroska sprzyja nieodpowiedzialnym zachowaniom. Nie zabezpieczamy się przed promieniowaniem ultrafioletowym, dopuszczamy do groźnych poparzeń... a potem nie przyglądamy się skórze, żeby skontrolować, czy nie pojawiają się na niej niepokojące zmiany. Zapominamy o lecie i – niestety – o własnym zdrowiu.

Groźny czerniak

Najpoważniejszym skutkiem nadmiernej ekspozycji na szkodliwe promieniowanie UV jest czerniak, śmiertelny nowotwór. Jego wyleczenie jest możliwe tylko w przypadku wczesnego wykrycia choroby, dlatego tak ważne jest regularne oglądanie znamion na ciele, najlepiej przez specjalistę – lekarza dermatologa. Wykona on badanie dermatoskopowe skóry, czyli zbada znamiona pod specjalną lupą.

Grupy ryzyka

Pieprzyki powinny szczególnie badać osoby o jasnej karnacji, blond włosach, niebieskich oczach i skórze skłonnej do poparzeń. Ryzyko wystąpienia czerniaka jest także większe u osób z dużą liczbą znamion, przyjmuje się, że powyżej 50.

Co nas powinno zaniepokoić

Oczywiście nie wszystkie znamiona są groźne. Podejrzane są takie, które wyglądają inaczej niż pozostałe, np.:

● mają nieregularne kształty i nierówne granice,

● są nierówno wybarwione lub zmieniają kolor,

● rosną lub ulegają pogrubieniu,

● swędzą,

● krwawią lub wydziela się z nich przezroczysty płyn.

Warto usunąć

Dermatolog zdecyduje, czy znamię należy pilnie usunąć, czy wystarczy je obserwować. Zabieg usunięcia nie jest bolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wycina znamię wraz z marginesem zdrowej skóry i zakłada szwy, a materiał wysyła do badania histopatologicznego.

To ważne!

● Pamiętaj, że mechaniczne drażnienie znamion może prowadzić do powstania zmian nowotworowych.

Ryzyko wystąpienia czerniaka wzrasta u osób starszych.

W wielu miastach jesienią organizowane są akcje, podczas których można bezpłatnie zbadać znamiona. Skorzystaj koniecznie.

Takie jest życie

Zobacz również

  • Swędzenie czy łuszczenie się skóry albo wypryski mogą nam się wydawać niegroźne, ale dobrze jest upewnić się, czy to nie są objawy poważniejszych problemów zdrowotnych. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.