Reklama
  • Środa, 23 stycznia 2013 (12:56)

    Wszystko o łuszczycy

Zdaniem chorych, łuszczyca nie tylko utrudnia życie, jako choroba, ale także powoduje poważne problemy estetyczne.

Jak bardzo łuszczyca wpływa na wygląd pacjentów?

– W łuszczycy pojawiają się rozległe i widoczne zmiany skórne. Najczęstsze są plackowate, łuszczące się i dotyczą owłosionej skóry głowy, łokci, kolan czy okolicy lędźwiowej.

Reklama

Czasem zmiany pojawiają się na twarzy, co najbardziej utrudnia życie. Ale właściwa terapia i współpraca z lekarzem pozwala kontrolować chorobę, hamować jej rozwój, usunąć lub minimalizować skórne zmiany.

Co należy rozumieć pod określeniem właściwa terapia?

– Szybkie zgłoszenie się do dermatologa, gdy tylko pojawią się niepokojące zmiany. Nie należy stosować domowych kuracji, także preparatami z apteki dostępnymi bez recepty. Bo to może pogorszyć stan.

Specjalista, po rozpoznaniu odmiany choroby, zaleci odpowiednie leczenie. Najczęściej stosuje się maści i żele, które łagodzą świąd, redukują zmiany skórne. W cięższych przypadkach podaje się także leki doustne. Warto też zapytać dermatologa o leczenie biologiczne.

Jakie są przyczyny łuszczycy?

– Istotą łuszczycy jest stan zapalny, który powoduje zbyt szybkie namnażanie się komórek naskórka, jego przerost i nieprawidłowe rogowacenie. Przebieg może zaostrzyć każda infekcja.

Rozmawiała Ewa Łuszczuk

Odpowiadała dr n. med. Monika Kałowska - dermatolog, z Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.