Reklama
  • Środa, 23 stycznia 2013 (12:56)

    Wszystko o łuszczycy

Zdaniem chorych, łuszczyca nie tylko utrudnia życie, jako choroba, ale także powoduje poważne problemy estetyczne.

Jak bardzo łuszczyca wpływa na wygląd pacjentów?

– W łuszczycy pojawiają się rozległe i widoczne zmiany skórne. Najczęstsze są plackowate, łuszczące się i dotyczą owłosionej skóry głowy, łokci, kolan czy okolicy lędźwiowej.

Reklama

Czasem zmiany pojawiają się na twarzy, co najbardziej utrudnia życie. Ale właściwa terapia i współpraca z lekarzem pozwala kontrolować chorobę, hamować jej rozwój, usunąć lub minimalizować skórne zmiany.

Co należy rozumieć pod określeniem właściwa terapia?

– Szybkie zgłoszenie się do dermatologa, gdy tylko pojawią się niepokojące zmiany. Nie należy stosować domowych kuracji, także preparatami z apteki dostępnymi bez recepty. Bo to może pogorszyć stan.

Specjalista, po rozpoznaniu odmiany choroby, zaleci odpowiednie leczenie. Najczęściej stosuje się maści i żele, które łagodzą świąd, redukują zmiany skórne. W cięższych przypadkach podaje się także leki doustne. Warto też zapytać dermatologa o leczenie biologiczne.

Jakie są przyczyny łuszczycy?

– Istotą łuszczycy jest stan zapalny, który powoduje zbyt szybkie namnażanie się komórek naskórka, jego przerost i nieprawidłowe rogowacenie. Przebieg może zaostrzyć każda infekcja.

Rozmawiała Ewa Łuszczuk

Odpowiadała dr n. med. Monika Kałowska - dermatolog, z Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Swędzenie czy łuszczenie się skóry albo wypryski mogą nam się wydawać niegroźne, ale dobrze jest upewnić się, czy to nie są objawy poważniejszych problemów zdrowotnych. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.