Reklama
  • Wtorek, 11 października 2016 (14:00)

    Uciekające guzki

Renata miała za sobą okres intensywnej, wielogodzinnej pracy. Po dwóch mie siącach nieustannego załatwiania klientów i wprowadzania faktur 45-latka ujrzała na swoim nadgarstku dwa dziwne guzki. Były miękkie, zmieniały kształt, a na dodatek uciekały, gdy uciskała je palcem. Gdy pochylała dłonie, wypukłości stawały się większe.

Ortopeda, do którego się zgłosiła, obejrzał zmiany na dłoniach, skontrolował ruchomość obu stawów i skierował pacjentkę na USG prawego nadgarstka. Badanie wykazało torbiele galaretowate wielkości 1,5 cm. Guzki te były usytuowane w miejscach przebiegu ścięgna.

Reklama

– Zmiany w obrębie pani nadgarstka to gangliony – stwierdził lekarz, analizując obraz na monitorze. – Miękkie, ruchome wypukłości na grzbietowej powierzchni nadgarstka tworzą się w wyniku urazu, np. upadku na rękę. Mogą też powstawać z powodu nadmiernych i trwających długo napięć w okolicy ścięgien znajdujących się w tym rejonie.

Pochewki ścięgniste otaczające każde z nich zawierają maź ochronną. Gdy dojdzie do przeciążenia lub nagłego urazu tych struktur, pochewka może pęknąć i wówczas wydostaje się z niej galaretowata maź. Jej skupiska to właśnie gangliony. Są to niegroźne guzki, ale niekiedy wymagają oceny neurologa.

Należy się z nim skonsultować, jeśli pojawiają się drętwienia czy bóle. Lekarz doradził Renacie zabieg chirurgiczny. Wykonano go w ramach tzw. chirurgii jednodniowej (już następnego dnia pacjentka opuściła szpital).

Po znieczuleniu ogólnym lekarz usunął obie torbielowate zmiany, założył na pochewkach szwy i opatrunek, a następnie unieruchomił nadgarstek specjalną ortezą sięgającą łokcia. Pacjentka dostała 2-tygodniowe zwolnienie z pracy, bo konieczne było odciążanie ręki.

Jakie ważne wskazówki otrzymała od specjalisty?

«Przez 6 tygodni po zabiegu chirurgicznym unikaj nadmiernego używania operowanej ręki, nie podnoś nią nawet lekkich przedmiotów.

«Delikatnie ćwicz nadgarstek, poruszając dłonią w górę i w dół oraz na boki. Podczas pracy na komputerze rób przerwy, by rozluźnić ręce.

«Zgłoś się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego do dowolnej poradni rehabilitacyjnej. Pomóc Ci może magnetoterapia, zabiegi z wykorzystaniem prądów interferencyjnych. Dobre efekty dają też zabiegi biorezonansu (cena ok. 70-80 zł).

«Codziennie masuj okolicę nadgarstka, by pobudzić krążenie i zwiększyć dopływ krwi do naczyń krwionośnych. Jeśli dokucza Ci ból czy kłucia, stosuj żel przeciwbólowy, np. z mentolem. Możesz też na 10 minut przyłożyć woreczek z lodem.

«Nie dźwigaj ciężkich siatek. Zrezygnuj z uprawiania tenisa, siatkówki i sportów obciążających nadgarstek. Polecane za to jest pływanie.

Nie tylko na nadgarstkach

Galaretowate zmiany powstają również w innych miejscach, gdzie znajdują się ścięgna. Gangliony mogą tworzyć się pod kolanami (ich średnica czasem sięga nawet 5 cm), w zgięciach łokci, na palcach przy paznokciach oraz na stopach – przy kostce lub na podeszwie.

Jeśli guzki są małe, często wchłaniają się same. Możesz to przyspieszyć, energicznie je masując. Stosuje się też metody ich usuwania bez użycia skalpela (zawartość wysysa się igłą). Decyzję o rodzaju postępowania lekarz podejmuje po badaniach obrazowych (USG, rtg).

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.