Reklama
  • Piątek, 12 sierpnia 2016 (13:06)

    Skóra pod lupą

Delikatna opalenizna sprawia, że wydajemy się szczuplejsi i zdrowsi. Jednak słońce może również poważnie nam zaszkodzić.

Reklama

Latem skóra powinna być traktowana z wielką troską, zabezpieczona przed nadmiarem słońca i dokładnie obserwowana. Jeśli ma się znamiona barwnikowe lub tendencję do ich tworzenia, to po każdym lecie takich zmian może przybywać, co czasem oznacza rozwój groźnego nowotworu skóry – czerniaka.

Trzeba kontrolować

Znamiona barwnikowe występują u każdego człowieka. Przeciętnie jest ich ponad dwadzieścia na całym ciele. Z reguły są to zmiany łagodne i zupełnie niegroźne. Zdarzają się jednak zmiany nowotworowe, złośliwe, ponadto łagodne znamiona mogą z czasem zmieniać się w złośliwe.  

Niegroźne, ale uciążliwe

Słońce nie tylko może powodować powiększanie się znamion, ale również powstawanie nieestetycznych przebarwień, które potem trudno usunąć. Dlatego trzeba uważać z opalaniem, jeśli stosujemy tabletki antykoncepcyjne czy jesteśmy w trakcie terapii hormonalnej. Plamy mogą też powstać u kobiet w ciąży czy przechodzących menopauzę. Poza tym unikajmy słońca, jeśli zażywamy leki mające w składzie dziurawiec.

Przed wyjściem na plażę zrezygnujmy też z używania perfum oraz kremów zawierających kwasy owocowe. Jeśli dostrzeżemy na naszej skórze przebarwienia, możemy je usunąć za pomocą mikrodermabrazji czy złuszczania kwasem migdałowym. Musimy jednak z tym zaczekać do jesieni. Latem nie powinno się także wykonywać zabiegów usuwania pękniętych naczyń krwionośnych czy laserowej depilacji. Nie jest to również dobry czas na pozbywanie się kurzajek, włókniaków, brodawek łojotokowych i innych niegroźnych, ale uciążliwych zmian skórnych, a także żylaków.

Szybka reakcja

Najpoważniejszym zagrożeniem, jakie może wywołać nadużywanie słońca jest czerniak. Może się pojawić wkrótce po opalaniu, ale także po latach jako skutek nadmiaru słońca nawet w dzieciństwie. Dlatego, oglądając znamię na skórze, sprawdźmy, czy zmienił się jego kształt, kolor lub rozmiar. Zwróćmy uwagę szczególnie na skórę między palcami.

Obejrzyjmy także dokładnie głowę oraz miejsca za uszami (z pomocą lusterka lub drugiej osoby). Jeśli zauważymy coś, co nas zaniepokoi, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza, ponieważ szybka diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie kuracji daje szansę na wyleczenie lub przynajmniej zahamowanie rozwoju choroby.

Ważne zabezpieczenie

Jak chronić swoją skórę? Podstawą jest używanie kremów przeciwsłonecznych o faktorze dostosowanym do naszej karnacji. Nie wystarczy posmarować się nimi przed wyjściem z domu, ponieważ ścierają się z naszej skóry po kontakcie z piaskiem, wodą czy ubraniem.

Dlatego zabierzmy krem z filtrem ze sobą na plażę. Osoby o bardzo jasnej karnacji z wieloma znamionami powinny w ogóle unikać opalania się, stosując filtry SPF 50. Istotne jest również, by pamiętać o nakryciu głowy. Najlepiej, żeby był to kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem, dzięki którym ochronimy przed słońcem nie tylko owłosioną skórę głowy, ale również twarz.

Świat Seriali

Zobacz również

  • Pojawia się, gdy organizm jest osłabiony oraz gdy jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur. Wywołuje ją wirus, który szybko się rozprzestrzenia. Dlatego należy działać od razu, gdy tylko... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.