Reklama
  • Środa, 1 marca (13:05)

    Skóra ostrzega

Swędzenie czy łuszczenie się skóry albo wypryski mogą nam się wydawać niegroźne, ale dobrze jest upewnić się, czy to nie są objawy poważniejszych problemów zdrowotnych.

Bolesne pęcherzyki

Reklama

Zlokalizowane po jednej stronie ciała na tułowiu, szyi lub twarzy mogą być objawem uaktywnienia się wirusa ospy wietrznej, który wywołał półpaśca.

To choroba, którą leczy się wyłącznie objawowo, stosując miejscowo specjalne maści o działaniu odkażającym, ściągającym i przeciwbólowym. Sama na to niewiele poradzisz – dlatego przy pierwszych niepokojących objawach koniecznie zgłoś się do lekarza, by szybko zacząć terapię.

Swędzenie

Uporczywe swędzenie może być objawem niezdiagnozowanej cukrzycy lub złej pracy nerek czy wątroby. Jeśli dodatkowo towarzyszy mu wzmożone pragnienie (cukrzyca), obrzęki dłoni i stóp (nerki) lub wzdęcia i ból w nadbrzuszu (wątroba), zgłoś się koniecznie do lekarza.

Najczęściej jednak swędzenie jest objawem uczulenia: być może używasz kosmetyków, których nie toleruje Twoja skóra, lub nosisz ubrania z tworzyw sztucznych czy w kolorze czarnym (ten barwnik najczęściej uczula).

Często swędzenie nasila się po jedzeniu – wtedy jest to oznaką alergii pokarmowej. W rzadkich przypadkach Twoje dolegliwości mogą być spowodowane zakażeniem pasożytem i wywołanym nim świerzbem.

Łuszczenie się

Sucha i łuszcząca się skóra to bardzo częsty objaw problemów z tarczycą. Jeśli dodatkowo występują nieregularne miesiączki, czujesz się osłabiona, masz problemy z utrzymaniem stałej wagi, koniecznie powinnaś zasięgnąć porady endokrynologa.

Łuszczenie się może też być symptomem łojotokowego zapalenia skóry (jego objawy zlikwidują dostępne w aptekach preparaty).

Czerwone plamy

Chropowate czerwone plamy, które są szorstkie w dotyku i swędzą, to typowy objaw alergii. Mogą pojawić się w różnych miejscach ciała, nawet jeśli wywołujący je alergen miał styczność tylko np. ze skórą na szyi.

Czasami jednak podobne objawy mogą dawać np. zakażenia bakteryjne, dlatego warto skonsultować się z dermatologiem.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.