Reklama
  • Wtorek, 12 listopada 2013 (09:05)

    Rumień wielopostaciowy. A co to jest?

To była dziwna wysypka. Widać było krosty, plamy i pęcherze. Wszystko mnie swędziało.

Byłam po zapaleniu płuc, kiedy na rękach i udach zauważyłam czerwone, swędzące plamy i pęcherze. Poszłam więc do pani dermatolog.

Reklama

– Czy to jakaś choroba? – spytałam zaniepokojona. – To rumień wielopostaciowy – stwierdziła lekarka. – Zapadają na niego osoby osłabione wyczerpującą chorobą, lekami albo stresem.

– Co go wywołuje? – Wirus Herpes (opryszczki), inne wirusy: Coxsackie, enterowirusy, bakterie (np. paciorkowce w ogniskach zapalnych, migdałkach, zębach lub bakteria Mycoplasma wywołująca zapalenie płuc).

Winowajcami są też leki: sulfonamidy, barbiturany, salicylany. Ale czasami trudno ustalić przyczyny. – Jak go trzeba leczyć? – Przepiszę pani doustne leki przeciwwirusowe, przeciwgrzy- bicze i przeciwzapalne i profilaktycznie – przeciwalergiczne.

A także maść sterydową i kremy odkażające, aby uniknąć wtórnego zakażenia.

Choroba ma charakter przewlekły

– Czy to mi pomoże? – Choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy, więc zmiany mogą powrócić. Gdy tak się zdarzy, trzeba stale zażywać leki przeciwwirusowe. Tylko w ciężkich postaciach przyjmuje się sterydy i konieczny jest pobyt w szpitalu. Wysypka ustąpiła po 4 tygodniach, choć zostawiła brązowe przebarwienia, które z czasem zanikły. Zażywałam także preparaty z witaminami i minerałami, aby wzmocnić odporność.

Jak sobie z nim poradzić?

Nadwrażliwe ciało smaruj nawilżającym i natł szczającym balsamem lub emulsją do skóry atopowej. Ochronisz ją i zmniejszysz nieznośne swędzenie.

Bella Relaks
Więcej na temat:choroby | wirus

Zobacz również

  • Gdy na Twojej skórze poja wiają się czerwone zmiany, pokryte czymś w rodzaju srebrzystej łuski, swędzące lub bolesne, mogą to być objawy jednej z często występujących chorób skóry, tzn.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.