Reklama
  • Wtorek, 12 listopada 2013 (09:05)

    Rumień wielopostaciowy. A co to jest?

To była dziwna wysypka. Widać było krosty, plamy i pęcherze. Wszystko mnie swędziało.

Byłam po zapaleniu płuc, kiedy na rękach i udach zauważyłam czerwone, swędzące plamy i pęcherze. Poszłam więc do pani dermatolog.

Reklama

– Czy to jakaś choroba? – spytałam zaniepokojona. – To rumień wielopostaciowy – stwierdziła lekarka. – Zapadają na niego osoby osłabione wyczerpującą chorobą, lekami albo stresem.

– Co go wywołuje? – Wirus Herpes (opryszczki), inne wirusy: Coxsackie, enterowirusy, bakterie (np. paciorkowce w ogniskach zapalnych, migdałkach, zębach lub bakteria Mycoplasma wywołująca zapalenie płuc).

Winowajcami są też leki: sulfonamidy, barbiturany, salicylany. Ale czasami trudno ustalić przyczyny. – Jak go trzeba leczyć? – Przepiszę pani doustne leki przeciwwirusowe, przeciwgrzy- bicze i przeciwzapalne i profilaktycznie – przeciwalergiczne.

A także maść sterydową i kremy odkażające, aby uniknąć wtórnego zakażenia.

Choroba ma charakter przewlekły

– Czy to mi pomoże? – Choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy, więc zmiany mogą powrócić. Gdy tak się zdarzy, trzeba stale zażywać leki przeciwwirusowe. Tylko w ciężkich postaciach przyjmuje się sterydy i konieczny jest pobyt w szpitalu. Wysypka ustąpiła po 4 tygodniach, choć zostawiła brązowe przebarwienia, które z czasem zanikły. Zażywałam także preparaty z witaminami i minerałami, aby wzmocnić odporność.

Jak sobie z nim poradzić?

Nadwrażliwe ciało smaruj nawilżającym i natł szczającym balsamem lub emulsją do skóry atopowej. Ochronisz ją i zmniejszysz nieznośne swędzenie.

Bella Relaks
Więcej na temat:choroby | wirus | CO

Zobacz również

  • Pojawia się, gdy organizm jest osłabiony oraz gdy jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur. Wywołuje ją wirus, który szybko się rozprzestrzenia. Dlatego należy działać od razu, gdy tylko... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.