Reklama
  • Piątek, 14 października 2016 (14:00)

    Przeglądamy skórę po lecie

Bez względu na to, czy masz ciemną, czy jasną karnację i jak dużo zmian pigmentacyjnych jest na Twoim ciele, po zakończonym sezonie letnim koniecznie przejrzyj swoją skórę. Co może Cię zaniepokoić, wyjaśnia dr Ewa Rybicka z warszawskiej kliniki Estetica Nova.

Reklama

Gdy opalenizna blednie, widoczne stają się przebarwienia i nowe pieprzyki. Jak rozpoznać, które z nich mogą być groźne?

Na szczęście większość zmian barwnikowych na naszej skórze jest łagodna. Jednak po intensywnej ekspozycji na słońce należy im się dokładnie przyjrzeć.

Warto kierować się prostym systemem ABCDE:

• „A” oznacza asymetrię (ang. asymmetry) – jedna połowa znamienia nie powinna różnić się od drugiej;

• ,,B”, czyli brzegi (ang. border) – niepokojące są nieregularne krawędzie, rozmycia, nieostrości;

• ,,C” oznacza kolor (ang. color) – problem występuje wtedy, gdy jest niejednolita barwa;

• ,,D” to średnica (ang. diameter) – nie powinna przekraczać 5 mm;

• ,,E” jak ewolucja (ang. evolution) – zastrzeżenia budzą wszystkie znamiona, które zmieniły się w czasie, uległy uwypukleniu.

Jeśli zauważymy któryś z symptomów, należy zgłosić się do dermatologa w celu oceny dermoskopowej.

Czym różni się czerniak od raka podstawnokomórkowego?

Czerniak to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek barwnikowych – melanocytów.

Rak podstawnokomórkowy rozwija się z komórek warstwy podstawnej lub komórek mieszka włosowego. Nowotwór ten, w odróżnieniu od czerniaka, w przeważającej większości przypadków nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia.

Rozwija się powoli, a z racji tego, że pojawia się na skórze, jest w miarę szybko zauważany, diagnozowany i leczony. Wstępuje najczęściej na głowie (przede wszystkim na twarzy i szyi), choć może się też pojawić w dowolnym miejscu ciała.

Najczęściej jest to nieduży guzek zlokalizowany w okolicy skrzydełka nosa lub małżowiny usznej.

Uwagę chorego zwraca np. niegojąca się niewielka ranka pokryta strupem, który co jakiś czas odpada, odsłaniając niewielkie owrzodzenie, rankę, która pokrywa się nowym strupem. W takim wypadku należy zgłosić się do dermatologa lub chirurga na usunięcie zmiany.

Czy każde znamię można usunąć? Jakie są znane metody?

Zmiany muszą być najpierw ocenione przez lekarza, który obejrzy je pod lupą (dermoskopowo), a w dalszej kolejności oceni, czy są jakieś do usunięcia, a które wystarczy obserwować, regularnie wykonując takie badanie.

Zakwalifikowane do usunięcia znamię dysplastyczne powinno być wycięte chirurgicznie i zbadane histopatologicznie. Od tego wyniku zależy, czy mamy powód do zmartwienia.

Laserowo bądź przez elektrokoagulację można usuwać włókniaki i łagodne niepodejrzane zmiany.

Rozmawiała Monika Pawłowska

Jasne odbarwienia

Białe plamy na skórze, występujące po opalaniu, mogą okazać się hipopigmentacją. Jest to jedno z zaburzeń barwnikowych skóry, polegające na niedoborze melaniny w naskórku.

Z kolei łuszczące się białe plamy to zwykle objaw zakażenia grzybiczego. Z taką zmianą należy zgłosić się do dermatologa.

Ważne!

Pamiętaj, że czerniak nie boli, nie swędzi, nie daje żadnych objawów. Można go jedynie zobaczyć. O ile to możliwe, zgłoś się do swojego dermatologa, żeby raz w roku robił Ci przegląd. Może opisać w karcie zmiany na skórze i kontrolować, czy ich liczba nie wzrasta.

Kurier TV

Zobacz również

  • Przekazywane z pokolenia na pokolenie terapie środkami naturalnymi wciąż są skuteczne. Pytamy lekarzy, skąd bierze się ich moc? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.