Reklama
  • Czwartek, 22 września 2016 (15:00)

    Pożegnaj kurzajki

Kurzajki i brodawki to grudkowate narośla skóry wywołane przez jeden z kilkudziesięciu szczepów wirusa brodawczaka ludzkiego. Na zarażenie nim narażone są osoby przebywające w dużych skupiskach (dzieci i młodzież na obozach, koloniach), często odwiedzające basen.

Wirus zaczyna gwałtownie namnażać się zwłaszcza wtedy, gdy organizm jest osłabiony. Często zmiany skórne znikają same, ale czasem rosną i pojawiają się w innych miejscach.

Reklama

W aptece bez recepty kupimy specyfiki wymrażające kurzajki (np. Wartner, Scholl). Ale możemy też wypróbować babcine rady. Jednym z najprostszych sposobów jest zaklejenie kurzajki plastrem i pozostawienie go na 1 do 3 tygodni. Plaster można zmienić, gdy się pobrudzi, ale nie wtedy, gdy się zamoczy.

Sprawdzone sposoby naszych babć

Mniszek lekarski. Biały sok, który pojawia się po przełamaniu łodygi mniszka lekarskiego, pomoże uporać się z kurzajką czy brodawką. Świeżym sokiem po prostu smaruj zmianę na skórze. Czynność powtarzaj nawet kilkanaście razy, aż kurzajka zniknie. Pamiętaj, że sok z mniszka w żadnym razie nie powinien dostać się do oczu!

Glistnik jaskółcze ziele. Jaskółcze ziele jest polecane na kurzajki przez najlepszych dermatologów. Świeży sok z tej rośliny już po pierwszej aplikacji potrafi uporać się ze skórnym wykwitem. Po posmarowaniu kurzajki sokiem z glistnika nie myj skóry w tym miejscu (uważaj, by nie dostał się do oczu). Kurzajkę smaruj kilka dni, aż do skutku.

Czosnek. Obierz z łupin ząbek czosnku, zmiażdż go lub rozgnieć praską tak, by uwolnił się sok. Odrobinę rozgniecionego czosnku wraz z sokiem przyłóż do zmiany na skórze, możesz lekko zabandażować lub zakleić plasterkiem. Po 30 min okład zdejmij, ale po 2 godz. powtórz, pozostawiając na skórze pół godziny. Okład rób trzy razy dziennie. Na noc posmaruj skórę sokiem z czosnku, zaklej plastrem.

Aloes i cytryna. Na kurzajki i brodawki pomoże też sok z cytryny lub sok z kilkuletniego aloesu. Oprócz stosowania ich na skórę, warto też przyjmować je doustnie, aby wzmocnić układ odpornościowy. Sok z aloesu najlepiej kupić gotowy, a sok z 1/2 cytryny połączyć z wodą i łyżką miodu.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Przekazywane z pokolenia na pokolenie terapie środkami naturalnymi wciąż są skuteczne. Pytamy lekarzy, skąd bierze się ich moc? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.