Reklama
  • Środa, 27 listopada 2013 (13:05)

    Pęcherzyca: Jak ją leczyć

Od 4 lat leczę się na pęcherzycę. To cho roba dermatologiczna o podłożu autoimmunologicznym, objawiająca się tworzeniem pęcherzy – u mnie w jamie ustnej i na dziąsłach. Zażywam Metypred (różne dawki) i Immuran 100 mg na dobę, ale nie udaje się jej „wyciszyć”. Marta z Łódzkiego (ŻnG 43)

Odpowiada Wiesława P. z Lublina: Niestety, pęcherzyca zwykła, która Panią „dopadła”, to najgorsza postać tej choroby. Najpierw atakuje ona błonę śluzową jamy ustnej, spojówki, jamę nosowo-gardłową, zajmuje struny głosowe i przełyk.

Po tem pęcherze, którym towarzyszy rumień, po jawiają się na skórze. Powstają pod warstwą naskórka, najczęściej na skórze dłoni, karku, na ustach, pod pachami, w pachwi nach, na skórze głowy. Mają przy tym tendencję do pękania, dlatego charakterystycznymi zmianami dla pęcherzycy są ciężkie do wygojenia nadżerki.

Reklama

Podstawą leczenia są glikokor- tykosteroidy i leki hamujące czynność układu immunologicznego. Ja przez kilka lat przyjmowałam Encorton i Endoxan, które zaordynował mi dermatolog w jednej z warszawskich klinik.

Oprócz tego bardzo dbać należy o higienę – zalecane są codzien ne odkażające kąpiele, które zminimalizują groźbę zainfekowania chorej skóry. Przy nadżerkach w ustach trzeba stosować płynną lub półpłynną dietę.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Marta | Pani | maj

Zobacz również

  • Pojawia się, gdy organizm jest osłabiony oraz gdy jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur. Wywołuje ją wirus, który szybko się rozprzestrzenia. Dlatego należy działać od razu, gdy tylko... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.