Reklama
  • Środa, 27 listopada 2013 (13:05)

    Pęcherzyca: Jak ją leczyć

Od 4 lat leczę się na pęcherzycę. To cho roba dermatologiczna o podłożu autoimmunologicznym, objawiająca się tworzeniem pęcherzy – u mnie w jamie ustnej i na dziąsłach. Zażywam Metypred (różne dawki) i Immuran 100 mg na dobę, ale nie udaje się jej „wyciszyć”. Marta z Łódzkiego (ŻnG 43)

Odpowiada Wiesława P. z Lublina: Niestety, pęcherzyca zwykła, która Panią „dopadła”, to najgorsza postać tej choroby. Najpierw atakuje ona błonę śluzową jamy ustnej, spojówki, jamę nosowo-gardłową, zajmuje struny głosowe i przełyk.

Po tem pęcherze, którym towarzyszy rumień, po jawiają się na skórze. Powstają pod warstwą naskórka, najczęściej na skórze dłoni, karku, na ustach, pod pachami, w pachwi nach, na skórze głowy. Mają przy tym tendencję do pękania, dlatego charakterystycznymi zmianami dla pęcherzycy są ciężkie do wygojenia nadżerki.

Reklama

Podstawą leczenia są glikokor- tykosteroidy i leki hamujące czynność układu immunologicznego. Ja przez kilka lat przyjmowałam Encorton i Endoxan, które zaordynował mi dermatolog w jednej z warszawskich klinik.

Oprócz tego bardzo dbać należy o higienę – zalecane są codzien ne odkażające kąpiele, które zminimalizują groźbę zainfekowania chorej skóry. Przy nadżerkach w ustach trzeba stosować płynną lub półpłynną dietę.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Marta | Pani | maj

Zobacz również

  • 1. Wykąp się w krochmalu Krochmal działa kojąco na wszelkie problemy skórne. Kiedy więc ciało swędzi i piecze, ugotuj kisiel z sześciu szklanek wody i czterech łyżek mąki ziemniaczanej. Gorącą... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.