Reklama
  • Poniedziałek, 22 lutego (13:10)

    Opryszczka - jak sobie z nią radzić

Za kilka dni masz ważne spotkanie, a właśnie pierwszy raz w życiu zrobiła Ci się szpecąca opryszczka? Skąd się wzięła i jak się jej pozbyć?

Wirusem HSV1 można się zarazić w każdym wieku. Wystarczy pocałować kogoś, kto ma wykwit na ustach, napić się z jego kubka lub zjeść tym samym widelcem. Podobno blisko 90% społeczeństwa może być nosicielami HSV1. Niestety, osoba raz zarażona nosi w sobie wirus do końca życia.

Wykwit może pojawiać się raz w roku albo regularnie raz w miesiącu. Powodem bywa osłabienie organizmu, przeziębienie lub miesiączka. Wtedy zaczyna się od lekkiego swędzenia na krawędzi ust, potem pojawia się zaczerwienienie, a na koniec powstają bolesne i mało estetyczne bąble.

Reklama

Pod żadnym pozorem nie wolno drapać pęcherzyków z płynem, ponieważ łatwo roznieść bakterie.

Jeśli dostaną się do oka, grozi to zapaleniem rogówki, później jej owrzodzeniem, a w najgorszym przypadku utratą wzroku. Jeśli wykwity pojawiają się zbyt często, należy udać się do lekarza i poprosić o przepisanie leków antywirusowych.

Niestety, terapia trwa kilka miesięcy, ale jej efekty są bardzo zadowalające. Często wystarcza na długie lata.

Sposoby leczenia

Doraźnie należy zaaplikować maści osuszające, np. z cynkiem, lub skorzystać ze starych sprawdzonych metod. Doskonale działa plaster cebuli lub czosnku. Soki zawarte w obu warzywach mają właściwości bakteriobójcze.

Opryszczkę można także smarować wacikiem nasączonym octem. Niektórzy twierdzą, że najlepsze są okłady z własnego moczu, jednak ta metoda nie wszystkim odpowiada. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie należy zacząć w chwili zaczerwienienia ust, a nie czekać do przejścia w ostatnią fazę.

Telemax

Zobacz również

  • Po ostatnim weekendzie na ciele pojawiły mi się pęcherze przypominające bąble po oparzeniu pokrzywą. Strasznie swędzia ły, ale zniknęły bez śladu po kilku godzinach. Koleżanka radzi, abym poszła z... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.