Reklama
  • Poniedziałek, 22 lutego 2016 (13:10)

    Opryszczka - jak sobie z nią radzić

Za kilka dni masz ważne spotkanie, a właśnie pierwszy raz w życiu zrobiła Ci się szpecąca opryszczka? Skąd się wzięła i jak się jej pozbyć?

Wirusem HSV1 można się zarazić w każdym wieku. Wystarczy pocałować kogoś, kto ma wykwit na ustach, napić się z jego kubka lub zjeść tym samym widelcem. Podobno blisko 90% społeczeństwa może być nosicielami HSV1. Niestety, osoba raz zarażona nosi w sobie wirus do końca życia.

Wykwit może pojawiać się raz w roku albo regularnie raz w miesiącu. Powodem bywa osłabienie organizmu, przeziębienie lub miesiączka. Wtedy zaczyna się od lekkiego swędzenia na krawędzi ust, potem pojawia się zaczerwienienie, a na koniec powstają bolesne i mało estetyczne bąble.

Reklama

Pod żadnym pozorem nie wolno drapać pęcherzyków z płynem, ponieważ łatwo roznieść bakterie.

Jeśli dostaną się do oka, grozi to zapaleniem rogówki, później jej owrzodzeniem, a w najgorszym przypadku utratą wzroku. Jeśli wykwity pojawiają się zbyt często, należy udać się do lekarza i poprosić o przepisanie leków antywirusowych.

Niestety, terapia trwa kilka miesięcy, ale jej efekty są bardzo zadowalające. Często wystarcza na długie lata.

Sposoby leczenia

Doraźnie należy zaaplikować maści osuszające, np. z cynkiem, lub skorzystać ze starych sprawdzonych metod. Doskonale działa plaster cebuli lub czosnku. Soki zawarte w obu warzywach mają właściwości bakteriobójcze.

Opryszczkę można także smarować wacikiem nasączonym octem. Niektórzy twierdzą, że najlepsze są okłady z własnego moczu, jednak ta metoda nie wszystkim odpowiada. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie należy zacząć w chwili zaczerwienienia ust, a nie czekać do przejścia w ostatnią fazę.

Telemax
Więcej na temat:opryszczka | sposoby

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.