Reklama
  • Piątek, 2 września 2016 (15:05)

    Nadpotliwość. Jak możemy jej zaradzić?

Nadmierne pocenie się może mieć wiele przyczyn. Najczęstsze to otyłość, stres, upały. Zdarza się też, że jest objawem poważniejszych chorób. Jakich?

Reklama

Pani Anna (45) zgłosiła się do mnie z problemem nadmiernego pocenia się. Pacjentka chciała wiedzieć, co jest przyczyną kłopotów i jak może im zaradzić. Wyjaśniłem, że przyczyn może być wiele, od tak prozaicznych jak intensywny wysiłek fizyczny, upały, emocje i stres po poważniejsze, które mogą być oznaką choroby.

U niektórych osób jednak gruczoły potowe pracują ze wzmożoną siłą nawet pod wpływem słabych bodźców emocjonalnych czy niewielkiego wysiłku fizycznego lub wzrostu temperatury ciała. Osoby takie mają bardzo wrażliwe, nadaktywne gruczoły potowe, których reakcja jest niewspółmierna do bodźców.

Mogą one produkować nawet pięć razy więcej potu niż normalnie. Nadaktywność gruczołów potowych często uwarunkowana jest genetycznie. Bywa także skutkiem przegrzania ciała wskutek noszenia ubrań ze sztucznych materiałów, złej diety i palenia papierosów.

Niezależnie od przyczyny w nadpotliwości najważniejsza jest higiena.

Niezbędny jest prysznic rano i wieczorem, a najlepiej trzy razy dziennie. Do kąpieli i mycia wskazane są antybakteryjne mydła i żele o kwaśnym pH. W walce z nadmierną potliwością pomocne będą również odpowiednie kosmetyki.

Zwykłe dezodoranty niwelują zapach potu, ponieważ hamują jego rozkład. Nie działają jednak przeciwpotnie. Dlatego przy nadpotliwości lepsze będą antyperspiranty, które zatykają ujścia gruczołów potowych, ograniczając pocenie się oraz namnażanie bakterii rozkładających pot.

Antyperspiranty działają do 48 godzin. Nakładamy je raz dziennie, po prysznicu, na dobrze osuszoną skórę.

Silniejsze i dużo skuteczniejsze od antyperspirantów są tzw. blokery potu o wyższym stężeniu związków glinu. Stosuje się je na noc. Rano myjemy skórę wodą z mydłem, ale już nie nakładamy ponownie preparatu. Jedna aplikacja wystarczy na 3 dni. Możemy również stosować inne środki, takie jak zasypki, talki, kremy zawierające substancje hamujące pocenie się, np. sole glinu, urotropinę, kwas borny lub salicylowy, triclosan, formalinę, tlenek cynku czy taninę. Nakładamy je po umyciu i dokładnym osuszeniu pocących się miejsc.

Nadaktywność gruczołów potowych, której przyczyny nie można określić, to potliwość idiopatyczna. Objawia się obfitym poceniem rąk, stóp, pach, karku, skóry nad górną wargą. Wydzielanie potu bywa wtedy tak duże, że wprost kapie z dłoni, stóp albo płynie strużkami po całym ciele. Dla osób dotkniętych tą przypadłością krępujące są wilgotne dłonie, mokre plamy na ubraniu, zwłaszcza pod pachami.

W takich sytuacjach konieczna może być pomoc dermatologa. Leczenie potliwości idiopatycznej polega na ograniczeniu wydzielania się potu przez zablokowanie impulsów nerwowych, które uaktywniają gruczoły potowe lub wręcz usunięcie gruczołów potowych.

Opisane zabiegi są skuteczne przez kilka miesięcy albo, jak lipoliza, pomagają całkiem pozbyć się problemu.

Poradnik krok po kroku

Zimny prysznic. Codzienne mycie kończmy zimnym prysznicem, polewając chłodną wodą zwłaszcza te miejsca, które najbardziej się pocą. Niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne, hamując pracę gruczołów potowych.

Depilacja. Regularnie depilujmy skórę pod pachami. Zmniejszy to namnażanie się bakterii i przykrą woń potu.

Buty. Nośmy buty z oddychających materiałów, skóry czy płótna. Latem wskazane są sandały. Warto zaopatrzyć się też w skarpety lub wkładki zapobiegające poceniu się.

Dieta. Zrezygnujmy z żywności przetworzonej, bo nasila pocenie się. Taki sam efekt wywołują potrawy smażone. Unikajmy też ostrych przypraw oraz kawy, mocnej czarnej herbaty, napojów z kofeiną i alkoholem.

WAŻNE Przykra woń potu może nasilać się i zmieniać pod wpływem niewłaściwej diety, przyjmowanych leków oraz palenia papierosów.

Zdaniem specjalisty

Intensywna praca gruczołów potowych może wynikać z zaburzeń metaboliczno-hormonalnych, związanych np. z otyłością czy menopauzą. Częstym powodem jest także niedobór witaminy D.

Zdarza się, że nadmierne pocenie jest sygnałem nadczynności tarczycy, nowotworów, gruźlicy, chorób trzustki, nerek lub wątroby. Gdy towarzyszy mu ciągłe zmęczenie, duże pragnienie i częste oddawanie moczu, może świadczyć o cukrzycy.

W szukaniu przyczyny nadpotliwości wiele mogą wyjaśnić badania, takie jak morfologia, oznaczenie TSH, poziomu glukozy we krwi, witaminy D oraz RTG klatki piersiowej.

Warto wiedzieć

W leczeniu nadpotliwości pomagają nowoczesne zabiegi. Które z nich stosuje się najczęściej?

Zastrzyki z botoksu. Powodują czasowe porażenie zakończeń nerwowych, dochodzących do gruczołów potowych, co prowadzi do całkowitego zahamowania pocenia. Stosuje się je na pachy, dłonie i stopy. Zastrzyki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Botoks uwalnia od potu na 10 miesięcy. Aby utrzymać ten efekt, zabiegi należy powtarzać. Kuracja jest droga. Koszt zabiegu to ok. 1500 zł.

Lipoliza. Lipoliza jest zabiegiem wykonywanym za pomocą wiązki światła laserowego. Pod wpływem wysokiej temperatury niszczone są gruczoły potowe. Zabieg wykonuje się zazwyczaj na pachy. Kosztuje ok. 5 tys. zł. Pomaga raz na zawsze pozbyć się kłopotów z nadmiernym poceniem się.

Jonoforeza. Podczas tego zabiegu dochodzi do uszkodzenia kanalików odprowadzających pot. Działa na nie stały prąd przepuszczany przez wodę, do której wkładamy dłonie lub stopy. Pod pachy wkładane są specjalne gąbki nasączone wodą. Efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy. Koniecznych jest ok. 10 zabiegów – 50 zł za każdy.

Pamiętajmy!

Nadmierne pocenie się występuje w wielu złośliwych chorobach nowotworowych, często przy przerzutach do wątroby.

Pocenie może pojawiać się również po nagłym zaprzestaniu przyjmowania leków psychotropowych, w tym opioidów stosowanych do zwalczania bólów nowotworowych. Jeżeli potliwość wywołana jest przez morfinę, należy rozważyć podanie innego silnego opioidu.

Naturalne kuracje

Pomaga kąpiel w wywarze z kory dębu, liści orzecha włoskiego i szałwii.

Przygotujmy też napar z szałwii: łyżkę ziół zalejmy szklanką wrzątku, parzmy pod przykryciem 15 minut. Pijmy 3 razy dziennie między posiłkami.

Przy nadpotliwości pach róbmy okłady z gazy namoczonej w wywarze z kory dębu. Zabieg trwa ok. 20 minut.

Zobacz również

  • Przekazywane z pokolenia na pokolenie terapie środkami naturalnymi wciąż są skuteczne. Pytamy lekarzy, skąd bierze się ich moc? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.