Reklama
  • Wtorek, 27 grudnia 2016 (11:05)

    Na ratunek alergicznej skórze

AZS to choroba, na którą cierpi co piąta osoba na świecie.

Reklama

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, pojawia się zazwyczaj już w wieku niemowlęcym i trwa przez całe życie. Niekiedy jednak można zachorować dopiero po latach. AZS jest przewlekłą chorobą alergiczną, w której występują naprzemiennie stany zaostrzenia i remisji.

Zła wiadomość jest taka, że dotąd nie znaleziono skutecznego leku na tę przypadłość. Dobra – że odpowiednio dbając o higienę i stosując specjalne preparaty kosmetyczne, można w znacznym stopniu złagodzić jej przebieg.

Poznaj obawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są: uporczywe swędzenie, przesuszenie, podrażnienie skóry skutkujące jej szortkością, a nawet tworzeniem się ranek. Dzieje się tak, ponieważ chora skóra nie potrafi wytwarzać ochrony, czyli szczelnej powłoki lipidowej. Przez nieszczelności w tzw. płaszczu lipidowym do głębszych warstw skóry dostają się alergeny, które inicjują proces zapalny.

Może sobie pomóc

Kiedy skóra swędzi, trudno jest powstrzymać się od jej drapania. Nie ma nic gorszego – podrażniamy ją wtedy jeszcze bardziej i tym samym doprowadzamy do wtórnych nadkażeń.

Aby żyć z AZS bez zbędnych cierpień, musisz zacząć się stosować do kilku prostych zasad: myj się pod prysznicem, unikaj kąpieli w wannie, bo choć może to zabrzmi dziwnie, ale długie przebywanie w wodzie wysusza skórę, po każdym prysznicu, umyciu rąk i twarzy nawilżaj i natłuszczaj skórę specjalnymi, przebadanymi dermatologicznie preparatami – pamiętaj, że nie powinny zawierać mydła, unikaj stresu, bo dowiedziono, że zaostrza on objawy choroby.

Jak wygląda leczenie

Terapia AZS w przypadku jego łagodnej postaci polega na stosowaniu specjalnych maści – sterydowych lub innych przeciwzapalnych, dających podobne efekty leczenia, ale nie niszczących skóry.

Dodatkowo lekarz może zlecić przyjmowanie leków przeciwuczuleniowych. W cięższych przypadkach zapisze doustne sterydy. Są początkowo skuteczne, niestety choroba może powrócić ze zdwojoną siłą.

Tego unikaj!

Te czynniki szczególnie podrażniają twoją skórę! Chlorowana woda, zwłaszcza w basenie, klimatyzacja w pomieszczeniach i samochodach, dym papierosowy, detergenty, głównie proszki do prania, wełniane ubrania, kurz.

Takie jest życie

Zobacz również

  • Swędzenie czy łuszczenie się skóry albo wypryski mogą nam się wydawać niegroźne, ale dobrze jest upewnić się, czy to nie są objawy poważniejszych problemów zdrowotnych. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.