Reklama
  • Piątek, 3 marca (08:05)

    Łuszczycą nie można się zarazić

Gdy na Twojej skórze poja wiają się czerwone zmiany, pokryte czymś w rodzaju srebrzystej łuski, swędzące lub bolesne, mogą to być objawy jednej z często występujących chorób skóry, tzn. łuszczycy.

Reklama

Pierwsze wy kwity pojawiają się najczęściej na owłosionej skórze głowy, za uszami, na karku, ramionach, łokciach, kolanach lub w okolicy paznokci rąk i stóp. Niestety, to schorzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć.

Jest to choroba autoimmunologiczna, ale na szczęście nie można się nią zarazić. Skłonność do łuszczycy jest dziedziczna, często rozwija się, gdy układ odpornościowy jest w kiepskiej kondycji. Zwykle ujawnia się po ostrych infek cjach wirusowych i bakteryjnych. Szczyt zachorowań przypada na 2. i 3. dekadę życia.

Mimo iż choroba jest dosyć powszechna, nadal nie wiadomo, jak do końca powstają zmiany skórne. Ich występowanie nasila się wiosną i jesienią, a latem, dzięki promieniom słonecznym, wygląd skóry się poprawia. Pojawianie się czerwonych wykwitów na skórze ma związek z zaburzeniami rogowacenia naskórka – u zdrowego człowieka dojrzewają one przez około miesiąc i w tym czasie przemieszczają się z głębszych warstw skóry na jej powierzchnię.

U chorych na łuszczycę komórki te pojawiają się już po kilku dniach, tworząc czerwone wybrzuszenia, często pokryte łuskami. Czynnikami zaostrzającymi przebieg choroby jest stres, niedobory snu, zmiany hormonalne, alkohol, tytoń, a także niektóre leki i niewłaściwa dieta. Co pomaga? Maści i kremy, które likwidują stan zapalny skóry oraz eliminują łuskę (maści salicylowe i mocznikowe).

W procesie gojenia zmian pomocne są preparaty dzieg ciowe, retinoidy i sterydy. Skuteczna bywa także fototerapia i fotochemioterapia. Wybawieniem dla chorych, u których standardowa terapia zawiodła, są leki biologiczne. Jednak nie stosuje się ich jeszcze zbyt często – z uwagi na koszty leczenia.

Chorzy na łuszczycę powinni także z uwagą dobierać produkty do pielęgnacji. Najlepiej sięgać po dermokosmetyki przeznaczone dla łuszczyków, które zawierają naturalne substancje i nie mają skutków ubocznych. Tak jak w przypadku wielu chorób, również tutaj ogromne znaczenie dla wyglądu skóry ma dieta.

Trzeba unikać produktów, które powodują wydzielanie histaminy (może ona wywoływać swędzenie skóry), a więc pomidorów, bakłażanów, kapusty, pomarańczy czy ananasów.

Wykluczyć także trzeba czerwone mięso – żeby je strawić, organizm produkuje dużo soli kwasu siarkowego, które niekorzystnie wpływają na wygląd skóry.

Dieta

Jedz czerwone winogrona, pietruszkę, sałatę, marchew, dynię, seler i czosnek. W miarę możliwości postaw na surowe owoce i warzywa.

Wzbogać menu o tłuste ryby morskie i oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę D.

Pij dużo wody i herbatek ziołowych, które wypłukują z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Pojawia się, gdy organizm jest osłabiony oraz gdy jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur. Wywołuje ją wirus, który szybko się rozprzestrzenia. Dlatego należy działać od razu, gdy tylko... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.