Reklama
  • Piątek, 3 marca (08:05)

    Łuszczycą nie można się zarazić

Gdy na Twojej skórze poja wiają się czerwone zmiany, pokryte czymś w rodzaju srebrzystej łuski, swędzące lub bolesne, mogą to być objawy jednej z często występujących chorób skóry, tzn. łuszczycy.

Reklama

Pierwsze wy kwity pojawiają się najczęściej na owłosionej skórze głowy, za uszami, na karku, ramionach, łokciach, kolanach lub w okolicy paznokci rąk i stóp. Niestety, to schorzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć.

Jest to choroba autoimmunologiczna, ale na szczęście nie można się nią zarazić. Skłonność do łuszczycy jest dziedziczna, często rozwija się, gdy układ odpornościowy jest w kiepskiej kondycji. Zwykle ujawnia się po ostrych infek cjach wirusowych i bakteryjnych. Szczyt zachorowań przypada na 2. i 3. dekadę życia.

Mimo iż choroba jest dosyć powszechna, nadal nie wiadomo, jak do końca powstają zmiany skórne. Ich występowanie nasila się wiosną i jesienią, a latem, dzięki promieniom słonecznym, wygląd skóry się poprawia. Pojawianie się czerwonych wykwitów na skórze ma związek z zaburzeniami rogowacenia naskórka – u zdrowego człowieka dojrzewają one przez około miesiąc i w tym czasie przemieszczają się z głębszych warstw skóry na jej powierzchnię.

U chorych na łuszczycę komórki te pojawiają się już po kilku dniach, tworząc czerwone wybrzuszenia, często pokryte łuskami. Czynnikami zaostrzającymi przebieg choroby jest stres, niedobory snu, zmiany hormonalne, alkohol, tytoń, a także niektóre leki i niewłaściwa dieta. Co pomaga? Maści i kremy, które likwidują stan zapalny skóry oraz eliminują łuskę (maści salicylowe i mocznikowe).

W procesie gojenia zmian pomocne są preparaty dzieg ciowe, retinoidy i sterydy. Skuteczna bywa także fototerapia i fotochemioterapia. Wybawieniem dla chorych, u których standardowa terapia zawiodła, są leki biologiczne. Jednak nie stosuje się ich jeszcze zbyt często – z uwagi na koszty leczenia.

Chorzy na łuszczycę powinni także z uwagą dobierać produkty do pielęgnacji. Najlepiej sięgać po dermokosmetyki przeznaczone dla łuszczyków, które zawierają naturalne substancje i nie mają skutków ubocznych. Tak jak w przypadku wielu chorób, również tutaj ogromne znaczenie dla wyglądu skóry ma dieta.

Trzeba unikać produktów, które powodują wydzielanie histaminy (może ona wywoływać swędzenie skóry), a więc pomidorów, bakłażanów, kapusty, pomarańczy czy ananasów.

Wykluczyć także trzeba czerwone mięso – żeby je strawić, organizm produkuje dużo soli kwasu siarkowego, które niekorzystnie wpływają na wygląd skóry.

Dieta

Jedz czerwone winogrona, pietruszkę, sałatę, marchew, dynię, seler i czosnek. W miarę możliwości postaw na surowe owoce i warzywa.

Wzbogać menu o tłuste ryby morskie i oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę D.

Pij dużo wody i herbatek ziołowych, które wypłukują z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.