Reklama
  • Wtorek, 15 listopada 2016 (14:05)

    Kandydoza. Skąd ten przykry zapach?

Przyczyną może być nie tylko brak higieny, ale też inwazja grzybów, czyli kandydoza

Reklama

Kiedy pani Anna, lat 57 zjawiła się u mnie, poskarżyła się:

– W niektórych miejscach czuję dziwny, nieprzyjemny zapach. Szczególnie tam, gdzie bardzo się pocę. – To znaczy gdzie? – Pod biustem, na brzuchu, w fałdach i zgięciach skóry: w pachwinach, pod pachami, na plecach, między pośladkami.

– No tak, przyjrzałam się, skóra jest czerwona, w niektórych miejscach wilgotna lub sucha, popękana, z białym nalotem. Widać ogniska zapalne, obrzęki, na obrzeżach są wypryski ropne, przypominające trądzik.

– Dlaczego tak się dzieje? – To wygląda na kandydozę, czyli zakażenie drożdżakiem Candida albicans. Świadczy o tym stęchły, niemiły zapach.

Skąd u mnie te zmiany?

– Przyczyną może być nadwaga, niedobór witamin z grupy B, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, antybiotyki. – Ja właśnie mam cukrzycę...

– To zwiększa skłonności do takich infekcji. Szczególnie gdy cukrzyca nie jest skutecznie leczona. Jednak aby mieć pewność, trzeba zbadać skórę. – Jak wygląda to badanie? – Zaraz zgaszę światło i obejrzę zmiany skórne za pomocą specjalnej lampy w przefiltrowanym świetle ultrafioletowym. Pobierzemy próbkę tzw. zeskrobin z pani skóry. Wyślemy je do badania mykologicznego. Wynik otrzymuje się dopiero po 2-3 tygodniach.

– I przez cały ten czas będę tak „pachnieć”? – Nie. Zaczniemy kurację od razu, bo wykwity są charakterystyczne. Badanie prawdopodobnie potwierdzi podejrzenia. – Na czym polega leczenie? – Przepiszę pani doustny preparat z witaminami z grupy B, które wzmocnią skórę i pomogą jej odbudować barierę ochronną.

– Czy smarować się czymś? – Tak, należy też leczyć się miejscowo. Dostanie pani receptę na preparaty barwnikowe o działaniu dezynfekującym, np. zieleń brylantynową. Trzeba nimi smarować skórę codziennie. – Co jeszcze stosować?

– Ciało trzeba też osuszać, więc przepiszę pani specjalne pudry i zasypki. – A jeżeli to nie pomoże? – Przejdziemy do leczenia specjalnymi maściami. Leczenie doustnymi lekami na receptę wdraża się rzadko, dopiero gdy miejscowe metody się nie spra wdzą.

Proszę uzbroić się w cierpliwość, bo te zmiany nie znikają z dnia na dzień. Powinna się też pani zgłosić do lekarza rodzinnego lub diabetologa. Może on skontrolować, czy leczenie cukrzycy jest skuteczne i wprowadzić ewentualne zmiany.

Dermatolog powinien obejrzeć skórę i zbadać zmiany

Canida albicans to pasożytniczy grzyb z grupy dro żdżaków. Namnaża się w sprzyjających warunkach m.in. w ciepłych, wilgotnych miejscach: na skórze, w jamie ustnej, w jelitach, w drogach moczowych.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Konsultacja Alicja Kuciej, internista

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Pojawia się, gdy organizm jest osłabiony oraz gdy jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur. Wywołuje ją wirus, który szybko się rozprzestrzenia. Dlatego należy działać od razu, gdy tylko... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.