Reklama
  • Piątek, 9 września 2016 (08:00)

    Jak leczyć łuszczycę?

Skąd się bierze, medycyna nie ma pewności. Duże znaczenie mają uwarunkowania genetyczne, ale o jej pojawieniu się może decydować również stres, silne emocje, przyjmowane leki, zakażenia, a nawet niewłaściwa dieta. Choć nie potrafimy jej całkowicie wyleczyć, życie z nią nie musi być koszmarem. Jak zminimalizować czynniki, które ją uaktywniają?

Pora na zmianę trybu życia!

Reklama

Łuszczyca to przewlekła, niezakaźna choroba zapalna, której główne objawy dotyczą skóry. Podstawową formą terapii są środki łagodzące wykwity i swędzenie – kremy, maści, leki doustne. Jednak by efekty leczenia utrzymywały się dłużej, konieczna jest zmiana codziennych nawyków. Z diety należy wykluczyć mięso, kawę, czekoladę, ostre przyprawy i warzywa strączkowe.

Zamiast tego powinny się w niej znaleźć składniki bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę D, kwasy omega-3. Chorej skórze nie służy również długa kąpiel – lepiej zastąpić ją szybkim prysznicem. Warto zrezygnować też z gąbek, gdyż mechaniczne drażnienie miejsc objętych łuszczycą może nasilić wykwity i przenosić je na inne obszary skóry.

Nie tylko problem skóry

Zmiany łuszczycowe często wywołują u chorych uczucie wstydu, co obniża jakość życia i staje się przyczyną społecznego osamotnienia. Dlatego takie osoby powinny szukać wsparcia u psychodermatologa.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Przekazywane z pokolenia na pokolenie terapie środkami naturalnymi wciąż są skuteczne. Pytamy lekarzy, skąd bierze się ich moc? więcej

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 4 osoby Dodaj komentarz
Ewelina

~Ewelina -

Chcąc pozbyć się zmian łuszczycowych, stosuję wyłącznie dermokosmetyki "dr. Michaels", które mimo że nie mają w swoim składzie sterydów, są bardzo skuteczne.

Ewelina

~Ewelina -

Chcąc pozbyć się zmian łuszczycowych, stosuję wyłącznie dermokosmetyki "dr. Michaels", które mimo że nie mają w swoim składzie sterydów, są bardzo skuteczne.