Reklama
  • Poniedziałek, 17 października 2016 (08:00)

    Grzybica. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Lakiery na grzybicę paznokci są bardzo skuteczne, trzeba je jednak stosować przez co najmniej pół roku.

Mimo iż podczas ciepłych dni szczególnie dbamy o nasze paznokcie, nie powinnyśmy ulegać złudzeniu, że są całkiem bezpieczne. Jest wręcz przeciwnie. W lecie znacznie łatwiej zarazić się grzybicą paznokci niż zimą.

Reklama

1. Jak ją rozpoznać?

Paznokcie zaatakowane przez grzyby zmieniają barwę na białawą, zielonkawą lub brązowawą. Stają się matowe, łamliwe, często się rozwarstwiają, a po dłuższym czasie grubieją. Pokrywają się też charakterystycznymi bruzdami. Pod paznokciami gromadzą się złogi, które mają nieprzyjemny mdły i słodkawy zapach.

Grzybica często atakuje skórki, co łatwo poznać, gdy zaczynają pękać i nadmiernie się łuszczyć. Czasami skórki wyraźnie puchną i są zaczerwienione. Nieleczona choroba może doprowadzić do odklejania się całej płytki paznokciowej.

Zakażenie grzybicą dość szybko rozprzestrzenia się na skórę między palcami, pachwiny oraz inne części ciała. Wówczas pojawiają się na nich czerwonawe albo białe, swędzące plamy.

2. Do dermatologa? Niekoniecznie!

Wybierz się do dużej, dobrze zaopatrzonej apteki i zapytaj o najskuteczniejsze leki przeciwgrzybiczne, dostępne bez recepty. Zalecane są głównie lakiery do paznokci zawierające substancje antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Łatwo wnikają one w płytkę paznokciową i niszczą grzyby skutecznie, ale jest jeden warunek – musisz aplikować je dwa razy dziennie przez co najmniej 6-8 miesięcy (Oliprox), aż wyrośnie nowy zdrowy paznokieć.

Preparaty działające silniej (Ciclolack), zalecane w leczeniu nawet bardzo zaawansowanej grzybicy paznokci, powinien zawsze ordynować lekarz dermatolog. Stosuj te lakiery sumiennie, zgodnie z instrukcją. Używaj dołączonych do nich specjalnych szpatułek i pilniczków (po kuracji je wyrzuć), by zapobiec wtórnym zakażeniom i przenoszeniu grzybów na inne części ciała.

3. Spray do buta, talk do skarpetki

Aby uniknąć konieczności wyrzucania wszystkich butów (grzyby żyją w nich nawet kilka lat), spraw sobie w aptece zestaw: aerozol plus talk. Podczas leczenia co kilka dni spryskuj wnętrze butów sprayem, a ponadto codziennie wsypuj do nich trochę talku grzybobójczego.

Do skarpet możesz też wpuścić kroplę olejku z drzewa herbacianego, który odstrasza grzyby i zapobiega nawrotom. Warto również wcierać go w paznokcie (po wyleczeniu). Po 15 kropli olejku możesz dodawać również do codziennej kąpieli stóp (mocz stopy 20 minut).

4. Jedzenie też ważne

Na czas kuracji powinnaś ze swojej diety całkowicie wyeliminować słodycze, gazowane napoje, drożdże, tłuste mięsa, fastfood. Unikaj też bułek i innych produktów z białej mąki oraz przypraw z glutaminianem sodu.

Zastąp je surówkami, w których powinny znaleźć się brukselka, ogórki, czosnek, cebula, cukinia, kapusta, rzodkiewki, szparagi i szpinak. Warzywa te zawierają substancje hamujące rozwój grzybów, m.in związki siarki.

Pieczywo wybieraj wyłącznie żytnie lub orkiszowe. Jedz jogurty naturalne wzmacniające dobrą florę bakteryjną zwalczającą grzyby. Pij napar z imbiru.

Ekspert radzi:

Nawet gdy objawy znikną i paznokieć wygląda jak zdrowy, konieczne jest dalsze leczenie, a potem długa profilaktyka. Grzyby mogą zaatakować po wielu miesiącach.

Na zakażenie szczególnie narażone są osoby chorujące na cukrzycę, a także uprawiające sporty, cierpiące z powodu zaburzeń hormonalnych czy otyłości. Także ludzie stosujący antybiotykoterapię.

PAMIĘTAJ! Pomieszczenia przylegające do basenu są wylęgarnią grzybów. Podobnie natryski na siłowniach, wilgotne sauny i łaźnie miejskie. Po umyciu się zwilż paznokcie i miejsca między palcami odrobiną octu jabłkowego i osusz.

Jak zapobiec nawrotom?

Po wyjściu z basenu i spłukaniu ciała czystą wodą odkaź dłonie i stopy płynem antybakteryjnym (np. Carex).

Codziennie wieczorem po umyciu stóp pudruj skórę i paznokcie stóp zasypką (Ideepharm, Butosept).

Często zmieniaj buty, a przepocone pozostawiaj do porządnego wyschnięcia – grzyby rozwijają się w wilgotnym środowisku.

Uważaj też, gdy kupujesz obuwie. Po powrocie z zakupów spryskaj stopy sprayem antygrzybiczym.

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.