Reklama
  • Poniedziałek, 12 września 2016 (13:00)

    Dlaczego pękają mi pięty

Z pozoru banalna przypadłość może być symptomem poważnej choroby

Reklama

Pani Zofia, lekko utykając, weszła do mojego gabinetu. Z ulgą usiadła na krześle i wetchnęła:

– Panie doktorze, coraz trudniej mi chodzić, tak mnie bolą pięty. Skóra na nich jest gruba i popękana. Niszczę rajstopy, skarpetki. Co robić? – Skóra na piętach pęka, gdy jest bardzo sucha – powiedziałem. – Sprzyja temu niewygodne obuwie, ale także nadwaga i takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia tarczycy (niedoczynność i choroba Hashimoto) oraz zaburzenia w krążeniu obwodowym, które doprowadza krew do nóg i rąk.

Przyczyną pękania skóry na piętach może być też niedożywienie, dieta uboga w witaminy i minerały oraz niedostateczne nawodnienie organizmu. Obejrzałem stopy pacjentki. Pęknięcia były bardzo głębokie. – Te rany mogą się pogłębiać. Kiedy zaczną krwawić, staną się podatne na wnikanie wirusów oraz bakterii. A wtedy nietrudno o infekcję. Zaczniemy od wykonania kompletu badań podstawowych i oznaczenia poziomu hormonów tarczycowych.

Tak poznamy właściwą przyczynę pękania skóry na pani piętach. Po kilku dniach pacjentka znów przyszła na wizytę. Wyniki badań laboratoryjnych były w normie, ale poziom hormonów tarczycowych wyraźnie wskazywał na niedoczynność tarczycy.

– A więc przyczyną pani problemu są zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy – oznajmiłem. – Tarczycy? – spytała zdumiona. – A co ona ma do pięt? – Niedoczynność tarczycy spowalnia metabolizm organizmu, a to przekłada się na nadmierne wysuszenie skóry całego ciała, także stóp. Dlatego podczas chodzenia łatwo pęka. – To co teraz będzie...? – Wystawię skierowanie do endokrynologa, który zaleci przyjmowanie odpowiedniej dawki leków – powiedziałem. – Możliwe, że skieruje także na USG tarczycy. Gdy jej niedoczynność zostanie opanowana, poprawi się też kondycja skóry.

– A sama mogę coś zrobić? – Proszę rozpuścić w misce ciepłej wody sól do moczenia stóp i zanurzyć je na 10-15 minut. Gdy skóra zmięknie, można usunąć twardy naskórek za pomocą tarki.

Trzeba uważać na rany i przesuwać tarkę tylko w jednym kierunku, równolegle do pęknięć. Zabieg można powtarzać co 2 tygodnie. Proszę też smarować stopy kremem na pękające pięty, zażywać multiwitaminę i pić dużo wody.

Lecznicze kąpiele

Rośliny mają zbawienny wpływ na skórę. I tak np. ziele nostrzyka oraz korzeń żywokos tu zawierają alantoinę o działaniu kojącym i gojącym.

Nasiona kozieradki działają zmięk czająco, a liść babki i nasiona lnu – łagodząco.

Liść brzozy i koszyczek nagietka mają właściwości przeciwzapalne. Zioła wystarczy zaparzyć lub zagotować, dodać do miski z ciepłą wodą i wymoczyć stopy.

Konsultacja Grzegorz Borstern, internista

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.