Reklama
  • Czwartek, 2 marca (11:05)

    Co oznacza wysypka na ciele?

Bąble, krosty, plamy: w ten sposób skóra pragnie ci powiedzieć, że coś niedobrego dzieje się z twoim organizmem.

Czym właściwie jest wysypka?

To każda zmiana wpływająca na wygląd i strukturę powierzchni skóry, wynikająca z toczącego się w niej stanu zapalnego. Mogą to być plamki, grudki, bąble – często swędzące i bolące – występujące w jednym lub kilku miejscach albo obejmujące praktycznie całą skórę. Pojawiają się i znikają lub utrzymują przez dłuższy czas.

Niektóre prowadzą do owrzodzeń i blizn. Bywają reakcją natychmiastową na czynnik drażniący lub opóźnioną nawet o wiele dni, co utrudnia właściwe rozpoznanie przyczyny. Najczęściej jest nią alergia lub choroba zakaźna (odra, ospa wietrzna, różyczka), ale także zewnętrzny czynnik drażniący (barszcz Sosnowskiego, nikiel, lakiery czy lateks). Rzadziej – choroby metaboliczne czy leki.

Reklama

Charakterystyczną cechą zmian wysypkowych jest to, że bledną, kiedy się je uciśnie. Jeżeli tak się nie dzieje, to zapewne mamy do czynienia nie z wysypką, a z wybroczynami świadczącymi o zaburzeniach krzepnięcia krwi.

Dlaczego skóra tak reaguje?

Skóra to rodzaj bariery między tobą w światem zewnętrznym. Znajdują się w niej wyspecjalizowane komórki układu odpornościowego, które chronią organizm przed wirusami, bakteriami i innymi zagrożeniami.

Wysypka to efekt mobilizacji tych komórek do walki z agresorem (dodajmy: agresorem prawdziwym lub – częściej – domniemanym). Zazwyczaj znika samoistnie po ustąpieniu przyczyny (przechorowaniu różyczki, wyeliminowaniu alergenu).

Kogo ten problem dotyka najczęściej?

Skłonność do reagowania wysypką na rozmaite czynniki w dużej mierze zależy od genów. Na przykład atopowe zapalenie skóry – defekt genetyczny, który ułatwia przenikanie w głąb skóry rozmaitych czynników drażniących – dotyka nawet co piąte niemowlę. Często z wiekiem zanika, bywa jednak i tak, że utrzymuje się też w dorosłym życiu.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zawsze, jeśli wysypka pojawia się nagle i szybko nasila, gdy towarzyszy jej gorączka, złe samopoczucie albo duszność czy zawroty głowy (to mogą być objawy wstrząsu anafilaktycznego). A także wtedy, gdy zmiany lokalizują się na twarzy w okolicy oczu lub utrzymują przez dłuższy czas.

Przy stawianiu diagnozy ważne jest dokładne obejrzenie chorego i ustalenie, gdzie zaczęła się wysypka i jak się zmieniała z czasem. Jeśli to objaw choroby zakaźnej, najczęściej pojawia się najpierw na twarzy i szyi, i znika po wyleczeniu choroby.

W przypadku reakcji alergicznych lekarz przepisze leki przeciwhistaminowe łagodzące świąd oraz kremy i maści ze sterydami zmniejszające obrzęk. Nie wolno ich stosować samemu, bo przy wysypce wywołanej zakażeniem skóry sterydy mogą pogorszyć sytuację.

Jak sobie pomóc?

Warto stosować kąpiele w ciepłej (nie gorącej) wodzie z dodatkiem rzadkiego krochmalu, kilku łyżek płatków owsianych lub gliceryny. Do mycia używać emolientów (specjalnych preparatów aptecznych, które mają kojący wpływ na skórę: nawilżają, natłuszczają i zmiękczają naskórek).

Można używać maści i innych środków przeciwświądowych o działaniu miejscowym, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Należy unikać drapania swędzących miejsc.

Lekarz medycyny Małgorzata Załoga odpowiada na pytania Czytelników

Twoje Imperium

Zobacz również

  • Pojawia się, gdy organizm jest osłabiony oraz gdy jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur. Wywołuje ją wirus, który szybko się rozprzestrzenia. Dlatego należy działać od razu, gdy tylko... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.