Reklama
  • Środa, 7 września 2016 (09:05)

    Co może być przyczyną wypadania włosów

Bywa to skutek nie tylko zaburzeń w skórze głowy, ale i w całym organizmie.

Z wiekiem włosy są słabsze i rzadsze. Coraz więcej ich wypada. To zwykle naturalny proces. Ale czasami może być sygnałem poważnego schorzenia. Gdy w porę zareagujemy, można ten proces powstrzymać.

Wahania hormonów

Reklama

Przyczyna to nadmiar np. męskich hormonów (testosteronu) związany m.in. z wiekiem. Jest on i u mężczyzn, i u kobiet. Gdy mamy go za dużo, słabną mieszki włosowe. U pań może być to efekt obniżenia ilości żeńskich hormonów, np. w okresie menopauzy, chorób nadnerczy, jajników, po porodzie, a także niedobór hormonów tarczycy (np. niedoczynność).

Niekiedy przyczyną może być też bardzo wysoki poziom testosteronu. Włosy przerzedzają się wtedy na szczycie głowy i w kątach czoła. Pojawia się też przetłuszczanie się głowy.

Rada. Zgłoś się do lekarza (zob. ramka), który zleci preparaty poprawiające stan mieszków włosowych (m.in. odżywiające włosy). Pomogą ci zabiegi: pole magnetyczne, laser.

Niedobór witamin

Niedożywienie, zwłaszcza niedobór białka, aminokwasów, witamin z grupy B, żelaza i cynku powoduje wypadanie włosów na całej głowie Jest to tzw. łysienie rozlane. Często dotyczy osób przewlekle chorych lub odchudzających się. Szczególnie niewskazane są tzw. diety jednostronne, np. niskobiałkowe, bezmięsne.

Rada. Lepiej się odżywiaj i zażywaj preparaty z brakującymi witaminami i minerałami.

Duża nadwaga

Nadmiar tkanki tłuszczowej może przekształcić się w wolny testosteron, który ma niekorzystny wpływ na mieszki włosowe. Im więcej testosteronu, tym słabsze włosy. Wypadają one, są cienkie, łamliwe i przetłuszczają się.

Rada. Aby poprawić stan włosów, postaraj się schudnąć.

Skutek leków

Włosy osłabiają leki obniżające cholesterol, na tarczycę, łuszczycę, nadciśnienie, antybiotyki, przeciwkrzepliwe, tzw. cytostatyki.

Rada. Po konsultacji z lekarzem warto rozważyć zmianę leku.

Silny stres

Jeśli jest duży i/lub długo trwa, zwiększa ilość substancji (prolaktyny) nasilającej wypadanie włosów. Ten skutek ma też nerwowe drapanie się o podłożu psychicznym. Rada. Stosuj zioła (melisę, kozłek), a gdy nie pomogą, preparaty uspokajające na receptę.

Łojotok i grzybica

Tzw. łojotokowe zapalenie skóry głowy, czyli duża aktywność gruczołów łojowych zaburza ukrwienie wokół mieszków. Niedożywione, niedotlenione włosy słabną i obumierają. Z kolei dla grzybicy skóry głowy charakterystyczne jest tzw. łysienie plackowate.

Rada. Obydwie choroby trudno powstrzymać preparatami bez recepty. Początkowo można używać przeciwłupieżowych szamponów z apteki, ale gdy nie pomogą, należy iść do lekarza. Leczenie grzybicy polega na stosowaniu przez kilka miesięcy doustnie i miejscowo leków przeciwgrzybiczych. Hamują one także nadmierny łojotok i poprawiają ukrwienie.

Czy to może być łysienie

Przyczyną osłabienia i utraty włosów u kobiet może być tzw. łysienie androgenowe, czyli obniżenie ilości żeńskich hormonów i nadmiar męskiego hormonu testosteronu. Włosy wtedy przerzedzają się i tworzą zakola. Warto więc zgłosić się do endokrynologa, który zleci badanie hormonów i przepisze leki.

Konsultacja: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewn.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Pojawia się, gdy organizm jest osłabiony oraz gdy jesteśmy narażeni na gwałtowne zmiany temperatur. Wywołuje ją wirus, który szybko się rozprzestrzenia. Dlatego należy działać od razu, gdy tylko... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.