Reklama
  • Poniedziałek, 7 listopada 2016 (15:00)

    Cellulitis? To poważna infekcja skóry

Pięćdziesięcioletnia pani Anna skierowana została do poradni chirurgicznej z powodu bólu lewej łydki. Dolegliwości występowały od tygodnia, a kilka dni przed wizytą pacjentka zauważyła, że noga jest spuchnięta. Nie pomyl ze skórką pomarańczową, czyli cellulitem!

Podczas badania stwierdziłem obrzęk i zaczerwienienie skóry lewej łydki. Była ona tkliwa na dotyk i wyraźnie cieplejsza niż druga łydka. USG żył podudzia nie wykazała zakrzepicy żylnej, ale tkanka podskórna w tej okolicy była pogrubiała, a markery reakcji zapalnej OB i CRP podwyższone. Rozpoznałem zapalenie tkanki podskórnej, określane także jako cellulitis.

Jakie ma przyczyny?

Cellulitis to nie to samo co cellulit, tj. „skórka pomarańczowa”, która jest efektem nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej pod skórą, co nadaje jej grudkowaty wygląd. Cellulitis to poważna choroba infekcyjna, która miewa groźne powikłania.

Reklama

Rozwija się na skutek zakażenia tkanki podskórnej przez bakterie, najczęściej gronkowce złociste (Staphylococcus aureus) lub paciorkowce (Streptococcus A).

Rzadziej jej przyczyną są inne drobnoustroje – Haemophilus influenzae (u dzieci) wywołujące infekcje układu oddechowego, np. grypę, Pasteurella multo- cida – przenoszone przez psy i koty lub Erysipelothrix rhusiopathiae – przenoszone przez kraby i ryby. Najczęściej dochodzi do niego przez uszkodzenie skóry: zadrapanie, ugryzienie, ukąszenie, ale też po zabiegu kolczykowania, tatuażu, operacji chirurgicznej.

Zdarza się jednak, że cellulitis rozwija się bez przer wania ciągłości skóry. Na ten typ zapalenia tkanki podskórnej narażeni są przede wszystkim pacjenci z chorobami skóry – egzemą, łuszczycą, grzybicą. A także osoby z zaburzeniami odporności, schorzeniami przewlekłymi, jak cukrzyca, z zaburzeniami krążenia w naczyniach i obrzękami kończyn dolnych.

Niezbędny antybiotyk

Leczenie nie jest trudne, ale konieczne, by uniknąć uogólnienia się choroby. W ostrej fazie objawów zaleca się antybiotyk o jak najszerszym spektrum działania, by zwalczyć jak najwięcej potencjalnych patogenów. Zwykle stosuje się amoksycylinę w połączeniu z kwasem klawulanowym.

O skuteczności terapii świadczy ustępowanie objawów. Jeśli to nie następuje, zmienia się antybiotyk na „celowany”, zgodnie z wynikiem posiewu. Podaje się go tak długo, aż ostre objawy ustąpią – czasami nawet 2 miesiące. W razie potrzeby chory dostaje środki przeciwbólowe, ale tylko wybrane, np. paracetamol. Unikać należy leków z grupy NLPZ, np. ibuprofenu, bo mogą prowadzić do martwiczego zapalenia powięzi.

Jeśli choroba dotyczy kończyny, powinna być ona lekko uniesiona ponad poziom serca, aby ułatwić odpływ krwi.

Nasz ekspert dr Krzysztof Chocki, chirurg naczyniowy: W ciężkich przypadkach chory jest hospitalizowany i dostaje antybiotyki dożylnie.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jeśli wiesz, co to za przykra dolegliwość, nie trzeba Ci tłu maczyć, że jesień i zima to najgorszy czas dla wrażliwców. Niskie temperatury na zewnątrz oraz suche powietrze w pomieszczeniach... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.