Reklama
  • Poniedziałek, 12 września 2016 (11:05)

    Blizny nie muszą szpecić

Te, które tworzą się po niewielkich zranieniach, znikają bez śladu. Ale są też takie, które wymagają leczenia. Co robić, by blizna była niewidoczna?

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Blizna to ślad po zranieniu skóry. Powstają po operacjach, np. usunięciu wyrostka, cesarskim cięciu. Ale może to być też oparzenie, opryszczka, ukąszenie, trądzik, a nawet tatuaż. Na niektóre nie zwracamy uwagi, bo są niewielkie, mało widoczne. Ale bywają także blizny, które stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Reklama

Tworzenie blizny jest naturalnym procesem gojenia się ciała. Uszkodzoną skórę zastępuje tkanka łączna. Gojenie się ran przebiega w czterech fazach.

Faza zapalna rozpoczyna się już w chwili zranienia. W ciągu 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia tkanki i zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych. Rana wypełnia się skrzepem krwi, który jest biologicznym opatrunkiem – chroni ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Na brzegach rany gromadzi się włóknik, który jest rusztowaniem dla powstającego na ranie strupa.

Ograniczona faza zapalna to etap, w którym rana się oczyszcza. Napływają do niej komórki żerne (makrofagi), które usuwają te obumarłe. Do rany wnikają naczynia krwionośne, na co organizm potrzebuje ok. 7 dni.

Faza gojenia to czas, w którym fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, intensywnie wytwarzają kolagen podtrzymujący powstającą bliznę. Komórki tkanki łącznej mnożą się, a nad nimi powstaje nabłonek. Równoważy się ilość kolagenu produkowanego przez organizm i tego, który jest rozkładany i usuwany. Faza przebudowy blizny zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do nawet ponad roku.

Na wygląd blizny ma wpływ wiele czynników

Rodzaj urazu – zranienie, oparzenie, cięcie chirurgiczne. Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach, czyli po przecięciu skóry skalpelem, wzdłuż prostych linii, często zgodnych z naturalnymi bruzdami lub fałdami skóry. Miejsce na ciele, gdzie skóra została uszkodzona. Indywidualne cechy organizmu, czyli mniejsze lub większe skłonności do tzw. bliznowacenia.

Każda blizna jest na początku różowa (mniej lub bardziej), z czasem blednie, by ostatecznie przybrać perłową barwę. Nigdy jednak nie uzyskuje naturalnego koloru skóry. Dzieje się tak, ponieważ w tkankach blizny nie ma pigmentu nadającego jej właściwy dla danej osoby koloryt. Dlatego też blizny nigdy się nie opalają.

Dermatolodzy przestrzegają zresztą, by przez co najmniej rok nie wystawiać blizn na działanie promieni słonecznych. Są one wówczas bardzo delikatne i może dojść do poważnych poparzeń. Poza tym promieniowanie słoneczne pobudza odkładanie się kolagenu w bliźnie, a to może doprowadzić do powstania przerostów, dokuczliwego swędzenia, pieczenia i bólu.

Blizna wystawiona na promieniowanie słoneczne może również stać się dużo bardziej widoczna. Blizny są pozbawione tzw. przydatków, czyli gruczołów łojowych i mieszków włosowych, dlatego nie rosną na nich włosy. Rozległe blizny, nazywane płaszczyznowymi, są bardziej widoczne. Ich powierzchnia jest zwykle nierówna, skóra często przyjmuje różowy, czerwony, a nawet sinawy odcień. To zwykle blizny po zmiażdżeniach lub oparzeniach.

Im wcześniej zaczniemy prawidłowo dbać o bliznę, tym mniej będzie ona widoczna.

Nie zrywaj strupków powstających w czasie gojenia się rany – z czasem same odpadną. Ich zrywanie może prowadzić do rozwoju infekcji skóry. Poza tym blizna może brzydko wyglądać. Po operacjach brzusznych lub cesarskim cięciu zadbaj o utrzymanie właściwej wagi, aby skóra nie musiała się nadmiernie rozciągać.

Jeśli uraz powstał w miejscu o zwiększonym napięciu skóry (np. na łokciu, kolanie), nie ćwicz intensywnie, nie klękaj, nie zginaj mocno ręki lub nogi, aby nie doprowadzić do „rozejścia” się blizny.

W aptece możemy kupić maści, żele i kremy, które stosuje się, gdy tylko rana się zagoi, aby powstająca blizna była jak najmniej widoczna. Najczęściej w składzie tych preparatów znajdziesz wyciąg z cebuli, allantoinę i heparynę. Zwróć uwagę czy dodatkowo zawierają także witaminy A, E i D.

Kremy, żele i maści delikatnie wcieramy, wmasowujemy kolistymi ruchami w bliznę. Taka pielęgnacja powinna trwać nawet kilka miesięcy, jeśli chcemy uzyskać pożądany efekt – by blizna była mniej widoczna, i elastyczna. Szybciej (efekt widać już po około dwóch miesiącach)działają żele i plastry silikonowe. Można je stosować zarówno na świeże blizny, jak i te, które powstały znacznie wcześniej.

W terapii blizn sprawdzają się m.in. peelingi TCA i Yellow Peel

Planując leczenie, pamiętaj, że jeden peeling nic nie zdziała. Skuteczna jest tylko seria zabiegów złuszczających, najlepiej połączona z innymi terapiami na blizny. Sterydoterapia sprawdza się w leczeniu blizn przerosłych i bliznowców. Seria iniekcji kortykosterydami hamuje nadmierną produkcję kolagenu.

Blizna powoli traci swoją wypukłość, opada i mięknie.

Niska temperatura stosowana w krioterapii powoduje niedotlenienie tkanek blizny, co skutkuje martwicą. Pojawia się strup, który odpada. Krioterapię można skutecznie łączyć z leczeniem sterydami.

Peelingi, sterydy i krioterapia wygładzają blizny

1 Laser frakcyjny Palomar Lux 1540. Urządzenie powoduje mikrouszkodzenia skóry, co pobudza produkcję nowej, bez blizn. Organizm pod wpływem światła lasera wydala uszkodzoną tkankę pokrytą blizną, a w tym miejscu powstaje nowa. Potrzeba ok. 5 zabiegów.

2 Terapia osoczem bogatopłytkowym. Wstrzykuje się je do blizny, co pobudza przebudowę skóry. Metoda polecana jest przy rozstępach i bliznach po trądziku, czyli przy niedoborze i niedostatecznej syntezie kolagenu.

3 Mikronakłuwanie to system pulsujących igieł, które wykonują w skórze pionowe mikrootwory, uruchamiając w ten sposób naturalne czynniki wzrostu i mobilizując skórę do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych – wszystko to sprzyja likwidacji blizny. Organizm sam, od wewnątrz, wytwarza nową skórę.

4 Kwas hialuronowy. Wypełnia się nim blizny zanikowe (np. po trądziku), które wyglądają jak dołki w skórze. Efekt jest natychmiastowy, ale trzeba pamiętać, że kwas hialuronowy wchłania się i po pewnym czasie zanika, dlatego trzeba go regularnie uzupełniać (średnio co około 12 miesięcy).

Lekarz doradzi, jakie będą najskuteczniejsze sposoby likwidowania blizn.

Rodzaje blizn

1 Blizny zwykłe początkowo są zgrubiałe, twarde, swędzące. Z czasem miękną, stają się jaśniejsze. Jeśli blizna jest niewielka, można ją zostawić w spokoju. Te większe lub widoczne po zagojeniu rany warto smarować maścią albo żelem (np. Alcepalan, Cepan, Dermaliz) i delikatnie masować.

2 Blizny przerosłe tworzą się, gdy proces gojenia rany został zakłócony. Aby blizna się nie powiększała, warto ją smarować maściami na blizny lub zakleić specjalnym plastrem silikonowym na blizny (Contractubex).

3 Blizny zanikowe tworzą się po ospie wietrznej i trądziku młodzieńczym. Warto wykonać zabieg mikrodermabrazji.

4 Keloidy (bliznowce) mają kształt wybrzuszeń. Są twarde, często mocno różowe i bolesne. Powstają u osób, których organizm ma skłonność do nadmiernej produkcji kolagenu. Bliznowce można np. ostrzykiwać sterydami.

Dr n. med.Agnieszka Bliżanowska, dermatolog

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Wzmocnisz działanie specyfików wmasowując je delikatnie przez 2-3 minuty opuszkami palców w skórę głowy . Olej rycynowy. Po umyciu włosów wetrzyj w skórę głowy olej rycynowy (skóra powinna być... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.