Reklama
  • Wtorek, 21 lutego (15:05)

    Atopowe zapalenie skóry - sposoby pielęgnacji

Reklama

Jeśli wiesz, co to za przykra dolegliwość, nie trzeba Ci tłu maczyć, że jesień i zima to najgorszy czas dla wrażliwców. Niskie temperatury na zewnątrz oraz suche powietrze w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych od razu dają się we znaki.

Fruwający wokół kurz i wełniane ubrania dodatkowo nasilają dole gliwości. To wszystko sprawia, że skóra szybko ulega przesuszeniu, robi się szorstka i zaczyna okrutnie swędzieć, a nawet pękać.

Jak złagodzić objawy

Choć pielęgnacja skóry atopowej nie należy do łatwych, trzeba pamiętać, by problematyczne miejsca systematycznie smarować emolientami. Wskazane są również krótkotrwałe kąpiele z ich dodatkiem.

Czasami pomagają również kąpiele w nad manganianie potasu czy z dodatkiem krochmalu i kisielu z nasion siemienia lnianego. Do wody możesz też wsypać parę łyżek płatków owsianych, które zmiękczają skórę (płatki owsiane zalane wodą mogą także posłużyć do przemywania twarzy). Kąpiel nie powinna trwać jednak dłużej niż 10 min.

Niektórzy stosują dodatkowo suplementy z tłuszczami do łykania. Jeśli zmiany skórne są poważne, wprowadza się czasem naświetlanie promieniami UV czy sterydy. Trzeba jednak pamiętać, żeby takimi maściami pokrywać tylko zmienione chorobowo miejsca i stosować je jak najkrócej. Przyjmowane długo m.in. zaburzają wchłanianie wapnia, wypłukują potas, po wodują zatrzymanie sodu i płynów w organizmie.

Zamiast sterydów lekarz może przepisać nowoczesne leki niesterydowe, tzw. inhibitory kalcyneuryny, które radzą sobie z mniej nasilonym wypryskiem. Na co dzień pamiętaj, by nie ubierać się za ciepło i staraj się unikać nadmiernego pocenia. Zrezygnuj z ubrań wełnianych i dbaj, by pomieszczenia, w których przebywasz, były regularnie wietrzone.

Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20 st., a po wietrze musi zachować odpowiednią wilgotność. Nie stosuj jednak nawilżaczy, bo pełno w nich pleśni. Raczej rozejrzyj się za jonizatorem, który oczyści powietrze z alergenów.

Zmień swoją dietę

Zwykle chorym na AZS zaleca się wyeliminowanie najbardziej alergizujących produktów, takich jak mleko krowie, owoce cytrusowe, orzeszki ziemne, czekolada i skorupiaki. Warto obserwować swoje menu i zwracać uwagę na to, co nam wyjątkowo przeszkadza.

Wzbogać natomiast swoją dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe, które zapewniają pielęgnację skóry od wewnątrz i ułatwiają jej nawilżanie. Niektórzy opowiadają się również za podawaniem probiotyków. Jednak zdania na ten temat są podzielone.

IK

Gdy swędzi i drapie

Wiele osób z atopią ma również alergię kontaktową na substancje zapachowe, składniki kosmetyków. Dlatego unikaj silnych detergentów.

Uczulać mogą nie tylko środki piorące, ale i czyszczące. Kupuj preparaty przeznaczone dla osób z AZS. No i nie przesadzaj z higieną – częste mycie osłabia płaszcz lipidowy pokrywający skórę.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Gdy na Twojej skórze poja wiają się czerwone zmiany, pokryte czymś w rodzaju srebrzystej łuski, swędzące lub bolesne, mogą to być objawy jednej z często występujących chorób skóry, tzn.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.