Na co mogą wskazywać zmiany skórne?

W przypadku, kiedy na skórze rąk oraz nóg pojawiają się krostki mogą oznaczać one choroby powiązane z jelitami oraz przewodem pokarmowym. Warto mieć na uwadze, że wielokrotnie nawet o kilka miesięcy wyprzedzają inne skutki uboczne dolegliwości. Właśnie z tego względu wszelkiego rodzaju zmiany skórne powinny natychmiastowo skłonić do wizyty u specjalisty.

Jak można powiązać dolegliwości skórne z chorobami?

Kiedy na skórze pojawiają się nieatrakcyjne krostki wielokrotnie są one objawem związanym z chorobami układu pokarmowego. To jeden ze sutków ubocznych, który występuje u sporej ilości osób. Grudki wypełnione płynem starają się przekazać, że dzieje się coś niedobrego w środku. W przypadku ich pojawienia się należy jak najszybciej udać się do dermatologa.

Choroba skóry znana pod nazwą rumień guzowaty może oznaczać dolegliwości związane z jelitami. Choroba ta objawia się na podudziach na których występują guzki o mniejszych bądź większych gabarytach, które bolą. W pierwszej fazie są czerwone, aby nieco później stać się brunatne. W ostatniej fazie ich kolor jest bardzie zbliżony do żółci oraz zieleni. Na zniknięcie guzków trzeba poczeka około kilku tygodni, a po ich wyleczeniu nie pozostają blizny. Problemy skórne tego typu pojawiają się u 15 procent chorych, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi jelit.

Niezwykle rzadką chorobę, która również wskazuje na chorobę jelit jest piodermia zgorzelinowa. Mowa o kilku procentach pacjentów. W związku z tą dolegliwością na skórze występują zapalne grudki oraz krostki (są one wszędzie). Jest je trudno wyleczyć, dlatego czasem nie znikają nawet przez kilka miesięcy. Niestety, pozostawiają po sobie pamiątki w formie blizn. Kiedy piodermia nie zostaje leczona przez specjalistę można doczekać się nawet śmierci.

Za zmiany skórne można winić również pasożyty, bakterie, wirusy oraz grzyby układu pokarmowego. Na skórze występują wtedy bąble pokrzywkowe, a z kolei w przypadku zakażenia bakteryjnego pojawia się rumień guzowaty. Rumień występuje także na twarzy na której dodatkowo pojawiają się grudki i nieatrakcyjne krostki (kojarzą się one z trądzikiem).

Zespół złego wchłaniania, a więc niedobór substancji odżywczych także widoczny jest w pierwszej kolejności na skórze. Niełatwo jest określić jak wyglądają, gdyż w niektórych przypadkach przypominają rumień, ale zmiany mogą się też złuszczać i pokrywać strupkami. Kiedy mamy do czynienia z niedoborem składników może być to jednoznaczne z wystąpieniem zapalenia trzustki, nerek oraz chorobą zapalną jelit.