Jakie kosmetyki warto kupić w oczekiwaniu na dziecko?

Narodziny maluszka to wielkie przeżycie dla całej rodziny, która chce się odpowiednio na ten krok przygotować. Kupując wyposażenie nie powinno się zapominać również o kosmetykach niezbędnych do pielęgnacji skóry dziecka. Warto wybrać te najbardziej naturalne, ponieważ będą najbezpieczniejsze dla delikatnej i cieniutkiej skóry.

Jakie kosmetyki dla noworodka są najbezpieczniejsze?

Małe dzieci wykazują dużą wrażliwość na chemię zawartą w kosmetykach. Warto pamiętać o tym, że przez skórę przenika ona do krwiobiegu i znajduje się później w organizmie. Czego nie powinno być w kosmetykach dla noworodków?

  • parabenów, czyli substancji konserwujących,
  • sls-ów – silnych środków czyszczących,
  • silikonów,
  • substancji koloryzujących i zapachowych.

Dzieciom poleca się emolienty, które stosuje się w przypadku atopowego zapalenia skóry. Nie wiedząc jakie kosmetyki dla noworodka wybrać można śmiało postawić na linie naturalnych emolientów opartych na działaniu naturalnych olejków roślinnych. Doskonale nawilżają skórę i natłuszczają ją, zapobiegając jej wysuszaniu, pękaniu, czy podrażnieniom.

Malutkie dzieci najlepiej kąpać przy pomocy samej czystej wody, ponieważ jest wystarczająca i z pewnością pozwoli na usunięcie potu. Z czasem można zacząć stosować tego typu naturalne kosmetyki do kąpieli.

Kosmetyki pielęgnacyjne dla skóry noworodka

Jakie kosmetyki dla noworodka poza tymi do kąpieli powinny znaleźć się w domu? Na pewno wysokiej jakości krem do ciała lub balsam, który pozwoli na nawilżenie skóry i zatrzymanie w niej wody. Warto smarować maluszka po kąpieli, dzięki czemu można uniknąć podrażnień i innych problemów skórnych. Najlepiej, jeśli balsam pochodzi z tej samej naturalnej i bezzapachowej linii, co płyn do kąpieli. Można też zakupić krem dla delikatnej skóry twarzy. Jeżeli zdarza się, że dziecko znajduje się na zewnątrz i jest nawet przez krótki czas narażone na działanie promieni słonecznych, wówczas warto wybrać krem z wysokim filtrem UV, chroniącym przed szkodliwymi skutkami promieniowania.

Małe dzieci korzystające z pieluszek często narażone są też na nieprzyjemne podrażnienia pieluszkowe i otarcia. Dla nich oferowane są specjalne kremy i maści, które silnie natłuszczają skórę i pozwalają się jej szybciej goić i regenerować. Zwykle w składzie takich kosmetyków dla najmłodszych jest także cynk. W aptece można liczyć na szeroki wybór profesjonalnych maści bez recepty.

Higiena uszu i noska

Małym dzieciom nie powinno się czyścić uszu przy pomocy patyczków, ponieważ można uszkodzić im w ten sposób słuch. Najlepiej stosować specjalne płyny w sprayu do czyszczenia uszu, które oparte są również na działaniu naturalnych olejków. Sprawy zapuszcza się do ucha, a następnie wydzielina sama wypływa. W przypadku noska można zastosować aspirator, ale tylko wtedy, kiedy u dziecka pojawia się katar. W innych sytuacjach wydzielina wypływa samodzielnie i można ją usuwać przy pomocy gazika. Zawsze należy jednak zachować odpowiednią ostrożność.