Jak zadbać o pielęgnację stóp?

Zdrowe i zadbane stopy to ważna sprawa podczas każdych słonecznych wakacji i nie tylko. Warto o nie dbać, aby bez krępowania założyć swoje ulubione sandały i cieszyć się ładnym pedicure przez cały urlop. W jaki sposób zadbać o stopy, aby pękające pięty były tylko mitem?

 

Stosowanie peelingu na stopy

Złuszczanie pomaga pozbyć się zrogowaciałego i martwego naskórka oraz sprawia, iż stopy stają się bardziej miękkie i gładkie, a pękające pięty odejdą w niepamięć. Ponadto nawilżanie stanie się bardziej efektywne wtedy, gdy najpierw usunięta zostanie warstwa łuszczącej się skóry. Do pielęgnacji stóp zalecane są peelingi solne (zwłaszcza te pochodzące z basenu Morza Martwego, ponieważ cechują się dużą zawartością minerałów), które jednocześnie ścierają naskórek oraz oczyszczają ciało z substancji toksycznych. Niestety, te kosmetyki mogą przyczynić się do wysuszenia skóry, szczególnie i osób, u których jest ona delikatna. W takim przypadku warto skorzystać z peelingów cukrowych.

Unikanie moczenia nóg

Długie moczenie stóp w ciepłej wodzie może doprowadzić do przesuszenia już i tak suchej skóry. Zalecane jest trzymanie nóg w misce z wodą z jednoczesnym nałożeniem na nie peelingu z delikatnymi, okrążanymi ruchami – pozwoli to doprowadzić stopy do porządku. Na koniec należy wytrzeć stopy delikatnie wilgotnym ręcznikiem.

Stosowanie pumeksu

Zaleca się codzienne stosowanie pumeksu w miejscach gdzie skóra jest nieco zgrubiona, jak pięty i palce (należy unikać tarcia miejsc bardziej delikatnych). Pozwala to w naturalny sposób zetrzeć martwy naskórek i sprawić, iż stopy staną się gładkie i delikatne.

Nawilżanie stóp

Skóra stóp nie posiada gruczołów łojowych – tak więc bardzo szybko się przesusza. Najbardziej problematycznymi miejscami są palce i pięty, na które w największym stopniu oddziałuje ciężar ciała. Prowadzi to do łatwiejszego przesuszania się tych miejsc i pojawienia się np. pękających pięt. Aby zapobiec takiej sytuacji należy stosować kremy nawilżające, które dokładnie należy wmasować w skórę stóp. Pośpiech tu jest wręcz niewskazany, a sam zabieg bardzo odprężający. Aby uzyskać lepszy efekt rekomenduje się nałożenie maseczki na stopy przed snem i spanie w bawełnianych skarpetkach. Wpłynie to na lepsze wchłonięcie preparatu przy jednoczesnym nie pozostawieniu preparatu na kołdrze.

Ochrona przeciwsłoneczna

Słońce, piasek i wiatr powodują, iż skórki się przesuszają, co negatywnie wpływa na wzrost paznokci. W związku z powyższym należy zapewnić odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną tych miejsc.