Ciemieniucha– jak ją wyleczyć?

Ciemieniucha to częsta i charakterystyczna przypadłość u niemowląt. Powstaje na skutek zaburzeń pracy gruczołów łojowych. O ile jej przyczyny są dość znane to już sposób leczenia niekoniecznie. Tymczasem sposobów na walkę z tą przypadłością jest wiele.

Zdarza się, że ciemieniucha znika sama, ale z pewnością podstawą jest codzienne mycie głowy dziecka. Przed wykonaniem tej czynności należy koniecznie posmarować główkę malucha oliwką dla niemowląt. Można też przyrządzić peeling z domowych produktów, na przykład rozmoczonych płatków owsianych. Konsystencja będzie miała formę papki, którą należy posmarować główkę tuż przed kąpielą. Niestety zdarza się, że te metody nie są skuteczne i należy sięgnąć po specyfiki z apteki. Ich głównym składnikiem jest oliwa z oliwek, ale też często witamina E, która zmiękcza naskórek, a co za tym idzie, wspomaga usunięcie ciemieniuchy. Starannie dobrany skład nie tylko umożliwia skuteczne zwalczenie tej dolegliwości, ale również regeneruje podrażniony naskórek. W tej roli doskonale sprawdzają się również olejki z czarnuszki, czy migdałów.

Zaletami naturalnych preparatów jest to, że nie wywołują podrażnień. Dobrze też, jeśli składnikiem preparatów jest mocznik, który w znacznym stopniu ułatwia zmiękczenie naskórka. Z kolei alantonina i panthenol-D doskonale nawilżą skórę. Medykamenty są dostępne w różnej formie: szamponów, pianek, sprayu, czy kremu. Wszystkie te środki mają na celu ograniczenie wydzielania łoju i natłuszczenie powierzchni skóry tak, aby strupy mogły z niej łatwiej i szybciej zejść. Redukcja nadmiaru sebum, którą mają na celu specjalistyczne preparaty, zapobiega nawrotom ciemieniuchy. Należy pamiętać, że takie przypadki się zdarzają, więc ważne jest podjęcie skutecznego leczenia na początku. Najważniejsze, aby nie podejmować próby zdzierania strupów lub czesać je grzebieniem „na sucho”. To może jedynie być bezpośrednią przyczyną infekcji. Leczenie ciemieniuchy trwa zwykle 7 dni, jednak jeśli po tym okresie nie zauważymy rezultatów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.